Fot. Martin Huć (26)
Autor: Martin Huć     Publikacja: 07.12.2024     Aktualizacja: 08.12.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Znakomite liczby i ważne rozmowy na konferencji EPAE 2024

Za nami XII Międzynarodowa Konferencja Environmental Protection & Energy 2024, która odbyła się 6 grudnia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. W tym roku była rekordowa - wzięło w niej udział ponad 300 uczestników oraz zaprezentowano prawie 250 prezentacji i 60 posterów.

Uczestnicy z wielu krajów z całego świata. Przedstawiciele świata nauki i biznesu. Mnóstwo młodych ludzi zainteresowanych tematyką konferencji. Interesujące rozmowy, innowacyjne pomysły i ważne debaty. Wyniki badań oraz prezentacje i postery. XII Międzynarodowa Konferencja EPAE 2024 przeszła już do historii, ale z pewnością pozostawiła po sobie ważny ślad.

- To konferencja tworzona przez młodych naukowców dla młodych naukowców. Liczymy na ich świeże spojrzenie. Chcemy, aby nasi studenci i doktoranci oraz pozostali młodzi pracownicy naukowi mieli możliwość z jednej strony zaprezentowania wyników swojej pracy, ale także uczestniczyli w przygotowaniach dużego eventu – tłumaczy prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. - Poruszamy obszary tematyczne związane z ochroną środowiska, transformacją energetyczną. Rozmawiamy także o realizacji naszych celów klimatycznych i gospodarce o obiegu zamkniętym. Od pierwszej edycji nasza konferencja bardzo urosła i stała się bardziej profesjonalna. W tym roku zaprosiliśmy także doświadczonych badaczy, co pozwala na większą wymianę doświadczeń. Ponadto prezentacje młodych naukowców zostaną opublikowane nie tylko w tradycyjnie wydawanej przez nas książce, ale również w prestiżowych, wysoko punktowanych czasopismach.

Fot. Martin Huć (14)

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk oraz Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. inż. Sebastian Werle.

- Nie możemy bać się zmian w zakresie transformacji energetycznej, regionu i społecznej. Kształcimy obecnie studentów, którzy w najbliższych latach zajmą odpowiednie stanowiska i będą o tych zmianach decydować bądź też doradzać odpowiednim osobom. Mamy tę możliwość, że możemy korzystać z doświadczenia uniwersytetów, które współtworzą z Politechniką Śląską Uniwersytet Europejski EURECA-PRO. Te uczelnie mają siedzibę w krajach, które proces transformacji obecnie przechodzą, albo mają go już za sobą. Mierzymy się więc z podobnymi sprawami i znajdujemy wspólnie rozwiązania – powiedział Rektor.

Oprócz licznych prezentacji, organizatorzy zaprosili uczestników do wysłuchania dwóch paneli dyskusyjnych, dotyczących najbardziej aktualnych tematów związanych z ochroną środowiska. Pierwszy z nich dotyczył systemu kaucyjnego jako elementu gospodarki o obiegu zamkniętym, który zostanie wprowadzony w naszym kraju 1 października 2025 roku.

- Czeka nas mała rewolucja w zakresie edukowania społeczeństwa, by już nie zgniatali butelek plastikowych, tak jak promowaliśmy to przez wiele lat. Klienci będą mogli uzyskać kaucję oddając butelkę w odpowiednim punkcie - mówi Łukasz Tekeli, dyrektor ds. inwestycji w firmie MASTER, zajmującej się zarządzaniem odpadami, utylizacją i recyklingiem, a także produkcją energii odnawialnej. - Przed nami długi okres przejściowy, aby wprowadzić cały system, który jest bardzo drogi. Trzeba dostarczyć mnóstwo maszyn do sklepów i je później utrzymywać. Jestem jednak dobrej myśli, bo na Zachodzie to świetnie funkcjonuje.

Fot. Martin Huć (34)

Druga debata dotyczyła tego, w jaki sposób sektor opieki zdrowotnej może przyczynić się do ochrony środowiska. Moderatorem tego panelu była prezeska zarządu Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju dr Agnieszka Sznyk, która wcześniej opowiedziała w trakcie wykładu o idei Zielonej Koalicja dla Zdrowia.

- To platforma, która łączy różne grupy interesariuszy na rzecz implementacji zrównoważonych rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia. Jest to niezwykle ważne, bo okazuje się, że ten sektor jest dosyć dużym emitentem dwutlenku węgla i wpływa na globalne ocieplenie. Powoduje nawet więcej emisji niż żegluga czy transport - tłumaczy dr Agnieszka Sznyk, która odniosła się także do tematyki debaty. - Sposobów, aby system opieki zdrowotnej mógł przyczynić się do ochrony środowiska jest bardzo dużo, na przykład poprzez odpowiednie zarządzanie odpadami medycznymi bądź budowaniem szpitali zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa cyrkularnego.

Fot. Martin Huć (9)

Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się absolwenci Politechniki Śląskiej, m.in. dyrektor generalny firmy WAAM dr inż. Artur Czachor, który w trakcie sesji wprowadzającej wygłosił krótki wykład „Sztuczna inteligencja i Machine Learning w rozpoznawaniu odpadów – nowa era recyklingu”.

- Zbudowaliśmy narzędzie, które składa się z trzech aplikacji – aplikacja desktopowa oparta na AI, która monitoruje półki w sklepach lub magazynach i rozpoznaje produkty z kończącym się terminem ważności, aplikacja dla sprzedawcy, który tworzy swój wirtualny magazyn oraz aplikacja dla użytkownika, żeby wiedział, czy dany produkt, który ma kończący się termin ważności, znajduje się w jego ulubionym sklepie. Liczę, że pierwsze testy aplikacji uda się nam przeprowadzić w pierwszym kwartale nowego roku – tłumaczy dr inż. Artur Czachor.

Rekordowa frekwencja oraz zaangażowanie młodych naukowców we wprowadzanie innowacyjnych pomysłów jest niezwykle budujące dla organizatorów, którzy planują dalszy rozwój wydarzenia.

- EPAE to coraz większe grono odbiorców, prelegentów, ale także i tematów. Jesteśmy dumni, zwłaszcza ze studentów, którzy na początku kariery naukowej przedstawiali swoje pierwsze prezentacje właśnie na tym wydarzeniu, a teraz robią doktoraty lub rozwijają karierę w biznesie – tłumaczy dr inż. Nikolina Poranek, adiunkt na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PŚ.

- Chcielibyśmy, aby w przyszłości ta konferencja była w pełni cyrkularna. Zrobiliśmy już pierwsze kroki, między innymi pozbyliśmy się plastiku – np. zamiast plastikowych kubków są kartonowe. Poddamy je później procesom kompostowania i stworzymy nawóz dla naszych oxytree, które posadziliśmy w pobliżu naszego kampusu. W ten symboliczny sposób chcemy pokazać, że domykanie obiegów na różnych poziomach jest możliwe – tłumaczy prof. Krzysztof Pikoń.

- Tegoroczna edycja konferencji EPAE była dużym wyzwaniem, wymagającym zaangażowania wielu osób na różnych etapach organizacji. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy włożyli ogrom pracy, energii i czasu, aby mogło powstać tak wyjątkowe i inspirujące wydarzenie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się osiągnąć wspaniały efekt – podkreśla prof. Ewa Brągoszewska, wiceprzewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Fot. Martin Huć (12)

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie