Autor: Aleksandra Weber     Publikacja: 23.04.2021

Zmarł prof. dr hab. Mirosław Handke

Z żalem zawiadamiamy o śmierci prof. dr. hab. Mirosława Handke, wybitnego naukowca, Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w latach 1993 – 1998, Ministra Edukacji Narodowej w latach 1997 – 2000.

Prof. dr hab. Mirosław Handke urodził się w 1946 roku w Lesznie. Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z Akademią Górniczo-Hutniczą był związany od 1969 roku. Był twórcą i kierownikiem Zakładu Chemii Krzemianów AGH, później przekształconego w Katedrę Chemii Krzemianów i Związków Wielkocząsteczkowych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

W latach 1993 – 1998 pełnił funkcję rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Był przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Zainicjował także utworzenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W latach 1997 – 2000 pełnił funkcję ministra edukacji narodowej, był współtwórcą reformy oświaty z 1999 roku. 

Prof. dr hab. Mirosław Handke był autorem licznych publikacji naukowych, z których wiele znajduje się na liście Google Scholar, a także publikacji społeczno-politycznych i edukacyjnych, podręczników oraz książek. Należał także do wielu krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych.

Rodzinie, Najbliższym, Przyjaciołom oraz Współpracownikom Zmarłego wyrazy współczucia i żalu składają

Rektor, Senat oraz Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej

 

Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Mirosława Handke rozpoczną się 29 kwietnia o godz. 10.00 w kolegiacie św. Anny w Krakowie, gdzie zostanie odprawiona msza święta żałobna.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie