Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 20.01.2022

Zmarł prof. dr hab. Józef Stefan Pastuszka

Ze smutkiem informujemy, że 19 stycznia 2022 roku odszedł nagle od nas prof. dr hab. Józef Stefan Pastuszka, który był pracownikiem i wieloletnim kierownikiem Katedry Ochrony Powietrza na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.

Prof. Pastuszka urodził się 17 marca 1953 r. w Świętochłowicach. W 1978 r. ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1986 r. obronił pracę doktorską, a stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał w 2002 r. W 2017 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych.

W 2004 r. rozpoczął pracę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a następnie od 2006 r. do 2017 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Ochrony Powietrza. Od grudnia 2020 r. był zastępcą Dyrektora Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. Wcześniej pracował w kilku ośrodkach badawczych w Polsce (w latach 1977-1981 w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego PAN w Zabrzu; w latach 1981-1992 w oddziale katowickim Instytutu Ochrony Środowiska; w latach 1992-2003 w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego – WHO Collaborating Centre w Sosnowcu; w latach 2003-2006 na Wydziale Zdrowia Publicznego Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu). Ponadto, pracował także w USA (w latach 1990-1991 jako Visiting Assistant Professor na University of Cincinnati, w latach 1998-1999 jako Visiting Scientist na University of California).

Główne zainteresowania badawcze prof. J. Pastuszki koncentrowały się na zagadnieniach ochrony powietrza w aspekcie inżynierii środowiska i zdrowia środowiskowego. W pracy naukowej zajmował się m.in. badaniami aerozoli atmosferycznych w zakresie ich emisji, transportu w środowisku, depozycji oraz reemisji. Nieprzerwanie współpracował z licznymi uniwersytetami w kraju i za granicą. W jego dorobku znajduje się wiele recenzji monografii, rozpraw doktorskich i opinii wniosków o nadanie stopnia doktora habilitowanego.

Był autorem lub współautorem licznych publikacji naukowych, referatów wygłoszonych na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz patentów. Profesor wypromował kilku doktorów oraz kilkudziesięciu magistrów i inżynierów.

Był cenionym ekspertem, naukowcem i nauczycielem akademickim, a przy tym osobą skromną, życzliwą oraz przyjazną.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 22.01.2022 r. o godz. 10:00, mszą świętą w Kościele pw. Św. Jadwigi w Chorzowie przy ul. Wolności 51.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie