Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 17.09.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zmarł prof. dr hab. inż. Jan Popczyk

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Jana Popczyka – wieloletniego pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

Profesor Jan Popczyk urodził się 21 września 1945 roku w Ślęcinie. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, który ukończył w roku 1970, uzyskując tytuł magistra inżyniera elektryka o specjalności sieci elektryczne. W tym też roku rozpoczął pracę w charakterze asystenta. W 1974 roku obronił pracę doktorską uzyskując stopień doktora nauk technicznych, a w 1979 doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1987 roku, a w 1997 roku objął stanowisko profesora zwyczajnego na Politechnice Śląskiej.

Jego działalność naukowa koncentrowała się zawsze na solidnych podstawach teoretycznych, ale z możliwościami wdrożenia jej w praktyce. Już w latach 70. i 80. wdrażał w elektroenergetyce na dużą skalę podejście statystyczno-probabilistyczne do oceny stanu istniejących sieci, a także optymalizacji ich eksploatacji, projektowania i planowania rozwoju. W latach 90. rozwijał podstawy naukowe transformacji elektroenergetyki od monopolistycznej do rynkowej, uczestniczył w opracowaniu koncepcji reformy polskiej elektroenergetyki oraz w jej wdrożeniu. W 1990 roku stanął na czele sejmowego zespołu ds. reformy polskiego systemu elektroenergetycznego, łączącego ekspertów i polityków. Wydany przez niego w kwietniu 1990 roku tzw. czwarty komunikat nakreślił kształt tej branży, decydując m.in. o utworzeniu Polskich Sieci Elektroenergetycznych, których został pierwszym prezesem w latach  1990-1995.  Jego największym sukcesem w tym czasie było doprowadzenie do połączenia polskiego systemu elektroenergetycznego z systemem europejskim.

Profesor Jan Popczyk, oprócz działalności naukowo-dydaktycznej prowadzonej na Politechnice Śląskiej pracował m.in. jako doradca Ministra Finansów (1998-1999), w Górnośląskim Zakładzie Elektroenergetycznym (1995-1999). Był założycielem firmy Partner na Rynku Energii oraz Polskie Elektrownie Gazowe.

Był znany szerokiej społeczności międzynarodowej. W latach 1994-1995 był przewodniczącym organizacji CENTREL, utworzonej 1992 roku, skupiającej przedsiębiorstwa przesyłowe Polski, Węgier, Czech, Słowacji. Pełnił funkcję dyrektora UNIPEDE jako reprezentant Europy Środkowej i Wschodniej. Był także członkiem Komitetu Energetycznego w Komitecie Gospodarczym Europy ONZ – Genewa oraz organizacji CIGRE – Paryż.

Profesor Jan Popczyk był pomysłodawcą, twórcą i kierownikiem merytorycznym studium podyplomowego organizowanego przez Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej „Rynek Energii”, które przez 15 lat (1997-2012) cieszyło się ogromną popularnością uczestników.

Profesor Jan Popczyk był członkiem Komitetu Energetyki Polskiej Akademii Nauk oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Za swoją działalność i osiągnięcia uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od początku XXI Profesor Jan Popczyk wieku wprowadzał nową filozofię do działania elektroenergetyki opartą o źródła rozproszone i wykorzystujące energię odnawialną. Swoją wizję przedstawiał na licznych konferencjach oraz w ramach organizowanego Konwersatorium na Politechnice Śląskiej, trwającego do dziś.

Profesor Popczyk był prawdziwym tytanem pracy. Do ostatnich chwil swojego życia podejmował nowe inicjatywy badawcze i popularyzujące koncepcję elektroprosumeryzmu.

Profesor Popczyk był Człowiekiem skromnym, serdecznym, potrafiącym słuchać i cierpliwie wyjaśniać trudne zagadnienia. Jego odejście jest dużą stratą dla całej społeczności Politechniki Śląskiej.

Rodzinie Zmarłego składamy serdeczne wyrazy współczucia.



© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie