Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 14.01.2022

Zmarł dr inż. Ryszard Zdanowicz, doc. PŚ

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 13 stycznia 2022 roku zmarł dr inż. Ryszard Zdanowicz, doc. PŚ. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 15 stycznia 2022 roku o godz. 10.30 na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Piłsudskiego w Rudzie Śląskiej.

Odszedł szlachetny, serdeczny i szanowany Człowiek, skromny, prawy, wrażliwy na ludzkie sprawy, ceniony i lubiany przez studentów i współpracowników. Zasłużony Nauczyciel Akademicki, Człowiek wielkiej wiedzy, ogromnego doświadczenia, organizator nauki, Wychowawca wielu pokoleń studentów.

Był pracownikiem Wydziału Mechanicznego Technologicznego w latach 1972-2012; w latach 1996-1998, 2002-2005 był członkiem Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego; w latach 1987-1999 był sekretarzem Śląskiej Sekcji Obrabiarek i Narzędzi.

Wykazywał się wysokim zaangażowaniem i poświęceniem w realizacji prac dydaktycznych i naukowo-badawczych. Zajmował się zagadnieniami związanymi z wdrażaniem robotów przemysłowych oraz modelowaniem i symulacją dyskretnych procesów wytwarzania. Prowadził zajęcia na studiach inżynierskich, magisterskich i doktoranckich.

Był promotorem 100 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich. Opracował 26 podręczników i skryptów, szczególnie cenionych wśród studentów i doktorantów uczelni technicznych. Opracował nowe wykłady, ćwiczenia i laboratoria w zakresie robotyzacji procesów technologicznych i modelowania procesów wytwarzania. Był autorem 70 publikacji (czasopisma krajowe i zagraniczne), patentów i wzorów użytkowych a także autorem narzędzi informatycznych wspomagających tworzenie układów modelowych systemów zrobotyzowanych.

Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Politechniki Śląskiej, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem KEN. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nagrody JM Rektora Politechniki Śląskiej.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w dniu 15 stycznia 2022 roku o godz. 10.30 w Kaplicy na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Piłsudskiego w Rudzie Śląskiej.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia. 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie