Error: Your upload path is not valid or does not exist: /var/www/html/wordpress/wp-content/uploads Politechnika Śląska | Zmarł dr inż. Andrzej Malcher
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 10.06.2024

Zmarł dr inż. Andrzej Malcher

Z żalem informujemy, że w dniu 6 czerwca 2024 odszedł od nas nasz Kolega i Przyjaciel dr inż. Andrzej Malcher.

Doktor Andrzej Malcher urodził się w Tarnowskich Górach w 1968 roku, gdzie ukończył najpierw szkołę podstawową, a następnie liceum ogólnokształcące. Już we wczesnej młodości, podczas edukacji w szkole średniej ujawniły się jego nieprzeciętne zdolności techniczne – 1987 roku został laureatem Olimpiady Wiedzy Technicznej. Studia na kierunku elektronika ze specjalnością aparatura elektroniczna, ukończył w 1992 roku, broniąc z wyróżnieniem pracę „Przetwornik generacyjny”.

Po ukończeniu studiów, tj. od 1992 roku do swoich ostatnich chwil Pan doktor Andrzej Malcher całe swoje życie zawodowe związał z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

W 1992 roku rozpoczął pracę jako asystent w Instytucie Elektroniki, w zakładzie Podstaw Elektroniki, a po obronieniu z wyróżnieniem rozprawy doktorskiej pt. „Analiza i synteza przetworników generacyjnych przestrajanych pojemnością” (promotor dr hab. inż. Leon Lasek) w 2002 roku, od 1 października 2003 został zatrudniony na stanowisku adiunkta.

Był wysokiej klasy specjalistą z zakresu układów analogowych i niezwykle twórczym pracownikiem. Jego zainteresowania naukowe obejmowały m.in. układy kondycjonowania sygnałów z czujników wielkości fizycznych, przetwarzanie analogowo-cyfrowe, dynamiczne rekonfigurowalne matryce analogowe FPAA, przemysłowe systemy sterowania oparte na sterownikach programowalnych PLC, systemach wizualizacji HMI a także układach regulacji PID, projektowanie bloków funkcjonalnych analogowych oraz mieszanych układów scalonych, analogowe i cyfrowe przetwarzanie sygnałów akustycznych, układy prądowe. W swoim dorobku naukowym zgromadził kilkadziesiąt publikacji zamieszczonych w czasopismach oraz materiałach konferencyjnych.

Dr inż. Andrzej Malcher był niezwykle sumiennym i wysoko cenionym przez studentów pracownikiem dydaktycznym. Prowadził kilkadziesiąt prac dyplomowych, które w kilku przypadkach uzyskały nagrody w konkursach SEP, czy Siemens. Był autorem opracowanych przez siebie nowych materiałów dydaktycznych obejmujących m.in. projektowanie układów elektronicznych, sterowniki i sieci przemysłowe, zaawansowane techniki programowania sterowników przemysłowych, rozproszone systemy wizualizacji i sterowania.

Doktor Andrzej Malcher był człowiekiem bardzo otwartym, udzielał się organizacyjnie. Jest jednym z pomysłodawców i głównym twórcą konkursu dla uczniów szkół średnich „Elektronika – by żyło się łatwiej” – od 2018 r. przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu. Ponadto, Pan doktor był członkiem Wydziałowej Komisji do Spraw Kształcenia i aktywnie uczestniczył w organizacji Nocy Naukowców, gdzie odpowiadał za przygotowanie i prowadzenie licznych prezentacji z zakresu sterowników przemysłowych.

Działalność naszego Kolegi została dostrzeżona i wielokrotnie nagrodzona przez władze uczelni –został wyróżniony nagrodami rektorskimi 4-krotnie za działalność dydaktyczną
i 6-krotnie za działalność organizacyjną. W 2016 roku został uhonorowany medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W osobie Pana doktora Andrzeja żegnamy niezwykle ciepłego, serdecznego człowieka, na którego pomoc i dobre słowo zawsze można było liczyć. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Wyprowadzenie trumny z kaplicy w Lasowicach odbędzie się w dniu 10 czerwca 2024r. o godzinie 10.30. Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie tego dnia w Kościele pw. Św. Katarzyny w Lasowicach o godz. 10:40, po mszy nastąpi przejście na cmentarz parafialny.  

Rodzinie i najbliższym zmarłego składamy wyrazy współczucia.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie