Start - Aktualności - Zmarł dr hab. inż. Bogusław Grzesik, prof. PŚ
![Boguslaw-Grzesik](https://www.polsl.pl/wp-content/uploads/2024/12/Boguslaw-Grzesik.jpg)
Zmarł dr hab. inż. Bogusław Grzesik, prof. PŚ
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. hab. inż. Bogusława Grzesika, prof. PŚ – wieloletniego pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Elektrycznego.
Profesor Bogusław Grzesik urodził się 25 lutego 1940 r. w Sędziszowie Małopolskim. W roku 1967 ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera ze specjalizacją przekształcanie i użytkowanie energii elektrycznej. Bezpośrednio po obronie pracy dyplomowej rozpoczął pracę w grupie pracowników naukowo-dydaktycznych w Katedrze Napędu Elektrycznego. W roku 1973 uzyskał stopień naukowy doktora po obronie rozprawy doktorskiej "Analiza procesów kształtowania napięcia w falownikach z modulacją szerokości impulsów, przeznaczonych do zasilania silników asynchronicznych".
W roku 1993 uzyskał stopień doktora habilitowanego w związku z monografią "Analiza komutacji w przekształtnikach energoelektronicznych doskonałych i idealnych".
Prof. Bogusław Grzesik w latach 1999-2005 był Dziekanem Wydziału Elektrycznego. W latach 1997-2004 pełnił funkcję Kierownika Zakładu Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki w Instytucie Elektrotechniki Teoretycznej i Przemysłowej, a w latach 2004-2009 Kierownika Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki. Był inicjatorem powstania tej Katedry w roku 2004 i przyczynił się istotnie do rozwoju i kształcenia jej kadry.
Profesor wypromował 16 doktorów nauk technicznych, spośród których 11 naukowców podjęło pracę we wspomnianej Katedrze.
Prowadził badania w obszarach energoelektroniki i elektroniki przemysłowej, elektrotechnologii, a także zastosowań nadprzewodnictwa. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 300 publikacji i 18 patentów.
Prof. Bogusław Grzesik koordynował projekty europejskie Politechniki Śląskiej: TEMPUS [Continuing education at Polish universities] (1995-1998), Craft HIPOLITY [Innovative new high temperature superconducting magnetic energy storage system (SMES) for high efficient power quality] (2002-2004), Craft ULCOMAP [Ultra compact marine propulsion] (2003-2005) i projekt w ramach 6 PR UE: Craft HYDROGENIE [Development and field testing of a compact HTS hydro power generator with reduced investment costs, lowered environmental impacts and strongly improved performance to reduce the price per kWh] (2007-2009).
W ramach Rządowego Programu Specjalnego Polskie Sztuczne Serce, koordynował realizację prototypu systemu bezprzewodowej transmisji danych i energii do zasilania protezy serca.
Brał czynny udział w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – Zespołu Elektryki (Energoelektronika), był członkiem Sekcji Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki Komitetu Elektrotechniki PAN oraz członkiem komitetów naukowych i wydawniczych kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych (SENE, EPN, EPNC, EPE, EPE-PEMC). Szczególnie związany ze środowiskiem tworzącym Konferencję Sterowanie w Energoelektronice i Napędzie Elektrycznym oraz Sympozjum Energoelektronika w Nauce i Dydaktyce.
Był wielokrotnie wyróżniany za pracę naukową nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodami Rektora Politechniki Śląskiej i nagrodami branżowych towarzystw naukowych.
Zawsze aktywny i pełen wigoru – narciarz, windsurfer i żeglarz. Pomysłodawca regularnych wyjazdów naukowych ze studentami Wydziału Elektrycznego, łączonych zawsze z aktywnością fizyczną, które dzisiaj stanowią tradycję Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki.
Dziekan Wydziału Elektrycznego
prof. dr hab. inż. Marian Kampik
Kierownik Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
dr hab. inż. Zbigniew Kaczmarczyk, prof. PŚ
![baner_](https://www.polsl.pl/wp-content/uploads/2024/12/baner_.jpg)