Na zdjęciu widzimy duży czarny napis Młyny stojący na trawie. W tle ceglane budynki
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 14.09.2023

Zgłoszenie aktywności na wydarzenie popularnonaukowe Młyn-Maszyna

Centrum Nauki i Kultury Młyn Rothera w Bydgoszczy zaprasza popularyzatorów nauki Politechniki Śląskiej do udziału w wystawie Młyn-Maszyna w Bydgoszczy 9 grudnia 2023 r.

W ramach rozszerzania działalności popularnonaukowej Centrum Popularyzacji Nauki przyjęło zaproszenie Centrum Nauki i Kultury Młyn Rothera w Bydgoszczy na wystawę Młyn-Maszyna, zaplanowaną na 9 grudnia br. w Bydgoszczy.  

Zapraszamy naukowców, którym bliska jest tematyka młynarstwa i którzy chcą podzielić się doświadczeniem nauki w prosty i dostępny sposób, do wsparcia tego wydarzenia. Prosimy o zgłaszanie udziału oraz aktywności poprzez formularz: https://www.polsl.pl/rjo7-cpn/ekspozycja-popularnonaukowa-w-bydgoszczy/ w terminie do 8 października.

Młyn-Maszyna to interaktywna wystawa popularnonaukowa ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Pełna multimediów i angażujących stanowisk ekspozycja opowie o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. Wystawa dotyczy przeszłości technicznej, architektonicznej i przemysłowej bydgoskich młynów oraz związanego z nimi niematerialnego dziedzictwa.

Jednym z podstawowych zadań wystawy jest przybliżenie użytkownikom zjawisk fizycznych oraz praw fizyki związanych z pracą i procesami, które na co dzień odbywały się i odbywają w młynach przemysłowych. W kontekście maszyn działających w młynach, zwiedzający poszerzą swoją wiedzę z zakresu fizyki, mechaniki i budowy maszyn.

Zwiedzający znajdą na wystawie opis procesów produkcyjnych oraz wyjaśnienie działania maszyn i urządzeń funkcjonujących w młynach przemysłowych w nawiązaniu do wiedzy z zakresu fizyki, elektrotechniki, chemii, biologii i mechaniki oraz zapoznają się ze specyfiką pracy młynarzy i rzemieślników. Zestawienie trudnej, fizycznej pracy na rzecz człowieka i dla drugiego człowieka, a także odniesień do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, osadzone w konkretnym miejscu na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, nie tylko pobudzi u zwiedzających ciekawość świata i sprawi, że będą mocniej utożsamiać się z miastem, ale również zachęci ich do odkrywania i zrozumienia zmian, jakie zachodzą wokół nas.

Więcej na temat wystawy: https://mlynyrothera.pl/dla-mediow/jeszcze-w-tym-roku-wprawimy-w-ruch-mlyn-maszyne/ 

Informacje o budynku Młyny Rothera:  https://mlynyrothera.pl/historia-miejsca/

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia można uzyskać pod numerem telefonu 32 237 18 54

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie