Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 04.01.2022     Aktualizacja: 05.01.2022

Żegnamy prof. dr. inż. Andrzeja Ajdukiewicza

Z żalem zawiadamiamy, że 17 grudnia 2021 roku zmarł prof. dr inż. Andrzej Ajdukiewicz, Doktor Honoris Causa Politechniki Łódzkiej oraz Honorowy Profesor Politechniki Śląskiej.

Prof. dr inż. Andrzej Ajdukiewicz urodził się 9 maja 1939 r. w Chorzowie. Studia ukończył w 1961 roku na Wydziale Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Działalność naukową i dydaktyczną rozpoczął w 1961 roku na Politechnice Śląskiej, w Katedrze Budownictwa Żelbetowego kierowanej przez prof. Stefana Kaufmana. W roku 1968 obronił pracę doktorską. Pracował kolejno na stanowiskach asystenta, starszego asystenta, adiunkta, docenta. Od roku 1989 był profesorem nadzwyczajnym, a od 1998 profesorem zwyczajnym. Prof. Ajdukiewicz był prodziekanem (1976-77) i dziekanem (1977-79) Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, kierownikiem Zakładu Konstrukcji Betonowych Sprężonych (1974-82) i Zakładu Konstrukcji Żelbetowych (1988-94) w Instytucie Konstrukcji Budowlanych. W latach 1994-2009 był kierownikiem Katedry Inżynierii Budowlanej na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej.

W latach 1982-85 przebywał na emigracji i pracował jako Visiting Senior Lecturer w University of Ife w Nigerii, a w okresie 1991-96 był kierownikiem Katedry Budownictwa Betonowego i profesorem zwyczajnym na Politechnice Łódzkiej.

Prof. dr inż. Andrzej Ajdukiewicz był również niekwestionowanym ekspertem i autorytetem w dziedzinie konstrukcji betonowych i sprężonych. Opublikował jako autor lub współautor łącznie ponad 400 prac - monografii, podręczników akademickich i skryptów, artykułów krajowych i zagranicznych, publikowanych referatów na krajowych i zagranicznych konferencjach.

Był uprawnionym projektantem (od 1971) i państwowym rzeczoznawcą budowlanym. Zaprojektował i nadzorował realizacje kilkunastu nowatorskich obiektów, w tym m.in. dużych domów towarowych.

Został odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1979), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2001). Uzyskał 7 nagród Ministra Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Techniki (Edukacji i Sportu) za prace naukowe oraz 6 nagród Ministra Budownictwa i PMB (Ministra Infrastruktury). Był honorowym członkiem PZITB.

W roku 2011 prof. dr inż. Andrzej Ajdukiewicz uzyskał godność Doktora Honoris Causa Politechniki Łódzkiej.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 10 stycznia 2022 roku o godz.10:00 w Katowicach przy Kaplicy cmentarza przy ul. Francuskiej.

Składamy serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego.