770 (12)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 15.02.2024     Aktualizacja: 16.02.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zaproszenie na wykład otwarty

Kierownik Zakładu Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska Instytutu Fizyki CND Politechniki Śląskiej zapraszają na wykład otwarty do Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego 22B (Aula A), który odbędzie się 27 lutego 2024 r. o godz. 12.

Wykład poprowadzi doktor Christian Matthias Huels z Laboratorium Datowania Radiometrycznego i Badań Izotopów Leibniza, Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech. Gość wygłosi wykład nt. datowania radiowęglowych żelaznych artefaktów.

Właściwości metalicznego żelaza, a w szczególności możliwość rozpuszczenia węgla w jego sieci krystalicznej, zwiększając w ten sposób jego wytrzymałość mechaniczną, pozwalają w zasadzie na datowanie radiowęglowe, pod warunkiem, że źródło węgla jest współczesne z czasem produkcji metalu.

W planowanym wykładzie omówione zostaną warunki wstępne i pułapki datowania żelazem 14C na przykładach archeologicznych.

Poza tym prezentacja zostanie poświęcona ekstrakcji węgla z sieci żelaznej oraz pomiarom radiowęglowym znanych archeologicznych próbek żelaza i nowoczesnych wzorców żelaza o znanym stężeniu 14 C.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie