AF6A6709
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Martin Huć     Publikacja: 23.06.2024     Aktualizacja: 24.06.2024

Zakończenie Tygodnia Transportu Przyszłości

Dzień Mechatroniki w Transporcie oraz Dzień Rekomendacji dla Przyszłości Transportu w Regionie zakończyły w weekend Tydzień Transportu Przyszłości, który był częścią obchodów 50 Tygodni Nauki w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. Uczestnicy wydarzenia mogli zmierzyć się między innymi z symulatorem ruchu drogowego.

W sobotni poranek mieszkańcy Katowic nie mogli nie usłyszeć o Tygodniu Transportu Przyszłości, bo na rynku zostały dosłownie zaprezentowane możliwości systemu nagłośnieniowego samochodu.

- W ramach Dnia Mechatroniki w Transporcie wszyscy zainteresowani mogli usłyszeć muzykę płynącą z samochodu marki Audi A4 B5, który jest po tuningu. Jest w nim nagłośnienie, zawieszenie pneumatyczne, podwyższona jest moc silnika i posiada różne modyfikacje - mówi mgr inż. Wioletta Cebulska, doktorantka na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, która w swoim doktoracie zajmuje się badaniem poziomu emisji hałasu i drgań w samochodach elektrycznych, z napędem hybrydowym i spalinowym.

AF6A6699

Tego dnia śmiałkowie mogli także poczuć się niczym kierowca Formuły 1.

- Przygotowaliśmy symulator do jazdy zbudowany z bolidu Formuły Student, z którym nasi studenci zdobywali nagrody i pojawili się między innymi w Australii. Dzięki ich pracy i pomysłowi ten samochód nie pójdzie w zapomnienie - tłumaczy dr inż. Adam Mańka, koordynator Tygodnia. - W transporcie mamy bardzo dużo elementów związanych z mechatroniką i to chcieliśmy przedstawić.

AF6A6704

Na kolejnym ze stanowisk była możliwość przetestowania symulatora ruchu drogowego. To gra edukacyjna, w której należy zaprojektować sieć drogową między fikcyjnymi miastami.

- To nauka poprzez zabawę. W grze jest kilka poziomów - od podstawowych z podpowiedziami do zaawansowanych, w których trzeba zbudować wiadukty. Należy zrobić to w optymalny sposób, aby nie dochodziło do zatorów drogowych. Mam nadzieję, że spodobało się to osobom, które zmierzyły się z tym zadaniem - tłumaczy mgr inż. Krystian Szewczyński, doktorant na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej.

IMG20240622163225

Sobotnie wydarzenia w ramach Dnia Mechatroniki w Transporcie kończył Międzyszkolny Zespołowy Konkurs Budowy Robotów Mobilnych dla uczniów szkół średnich z Katowic i regionu, którzy w kwietniu otrzymali części do zbudowania robota i teraz mogli go zaprezentować.

- To zwieńczenie prac uczniów, których zaprosiliśmy do budowy robotów. Mogli je montować między innymi pod naszym okiem w ramach warsztatów z mechatroniki, które odbyły się na naszej Uczelni. Kolejnym etapem konkursu będą już wyścigi tych robotów po torze z przeszkodami, które odbędą się w listopadzie w ramach Tygodnia Robotów – opowiada dr inż. Adam Mańka.

IMG20240622180026

Tydzień Transportu Przyszłości zakończył niedzielny Dzień Rekomendacji dla Przyszłości Transportu w Regionie.

- Wspólnie z zespołem naukowców przeanalizowaliśmy wszystkie kwestie, które zostały poruszone w ciągu sześciu dni w trakcie rozmów z mieszkańcami oraz debat dotyczących transportu samochodowego, lotniczego, szynowego oraz inżynierii ruchu i mobilności miasta przyszłości. Chcemy wypracować rekomendacje dla regionu w zakresie rozwoju transportu – tłumaczy dr inż. Adam Mańka.

baner-emnk

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie