Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 01.07.2022
Na zdjęciu widzimy grupę biegowa stoją na terenie kampusu Politechniki Śląskiej

Zakończenie sezonu grupy biegowo-chodziarskiej Politechnika Śląska & Friends

Od stycznia do czerwca poznawaliśmy kampus i okolice Politechniki Śląskiej z biegowej perspektywy. A to wszystko za sprawą spotkań grupy biegowo-chodziarskiej, działającej w ramach akcji #sportwspiera(MY)naukowo i zainicjowanej przez Centrum Popularyzacji Nauki. 29 czerwca odbył się ostatni przed wakacyjną przerwą trening.

Grupa biegowo-chodziarska Politechnika Śląska & Friends to pierwsza tego rodzaju grupa wśród społeczności akademickiej, która zrzesza zarówno pracowników, studentów, jak i absolwentów Uczelni. Została zainicjowana przez Centrum Popularyzacji Nauki w ramach akcji #sportwspiera(MY)naukowo, popularyzującej interdyscyplinarne badania naukowe łączące nowoczesne technologie, medycynę i sport.

– Sport to zdrowie, ale sport to też nauka. Politechnika Śląska pokazuje, że można łączyć naukę i sport nie tylko w godzinach pracy, ale też i poza nimi – mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki. – Dowodem na to są nie tylko nasze regularne treningi, lecz także wydarzenie w ramach akcji „Sport wspieramy naukowo”, na którym w maju wspólnie ćwiczyliśmy i dobrze się bawiliśmy, a przede wszystkim rozmawialiśmy o prozdrowotnych nawykach i nauce, która wspiera sport.

Członkowie grupy spotykali się na cotygodniowych treningach prowadzonych przez Aleksandrę Bańbor – wielokrotną medalistkę Akademickich Mistrzostw Polski w 7 dyscyplinach, byłą reprezentantkę Polski w pływaniu, ambasadorkę Akademickiego Związku Sportowego. Pod czujnym okiem trenerki uczestnicy rozwijali techniki biegowe, wzmacniali wydolność, trenowali siłę biegową, wykonywali ćwiczenia stabilizujące i stretching. Mieli również okazję do indywidulanych konsultacji, uzyskiwali wskazówki dotyczące startów w zawodach biegowych, a ponadto otrzymywali ogromną dawkę motywacji do realizacji sportowych wyzwań. Spotkania w ramach grupy miały też wymiar naukowej współpracy – ze względu na działania prowadzone przez Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej i Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Po 6 miesiącach treningów przed politechnicznymi biegaczami wakacyjna przerwa. Ostatnie ze spotkań odbyło się w środę, 29 czerwca – tradycyjnie o godz. 18:15 pod Rektoratem. Nie oznacza to jednak schowania biegowych butów do szafki i z pewnością w okolicach kampusu będzie można dostrzec osoby w charakterystycznych niebieskich koszulkach z żółtą zębatką.

A tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z bieganiem lub maszerowaniem, regularnie podejmować aktywność fizyczną czy też w miłym towarzystwie potrenować, zapraszamy już we wrześniu 2022 roku na kolejne spotkania. O powakacyjnych treningach będziemy informować tutaj: https://www.polsl.pl/rjo7-cpn/sport-wspieramy-naukowo/ i tutaj: https://www.facebook.com/cpn.polsl

 

Na zdjęciu widzimy grupę biegaczy na terenie kampusu Politechniki Śląskiej

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie