1536-1024 (3)
Autor: Martin Huć     Publikacja: 30.09.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zainaugurowano rok akademicki 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń roku akademickiego – Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024, która odbyła się 27 września w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W wydarzeniu wzięły udział władze Politechniki Śląskiej na czele z JM Rektorem prof. dr. hab. inż. Markiem Pawełczykiem.

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego odbyła się już po raz trzeci. Rozpoczął ją tradycyjny przemarsz orszaków rektorskich w profesorskich togach. Wzięli w nim udział: JM Rektor prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prof. dr hab. inż. Sebastian Werle, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, prof. dr hab. inż. Bożena Skołud, Prorektor ds. Ogólnych, prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, prof. dr hab. inż. Zbigniew Paszenda, Prorektor ds. Infrastruktury i Inwestycji oraz władze wydziałów i pracownicy Politechniki Śląskiej.

1536-1024 (1)

- Nasze uczelnie chcą zostawić trwały ślad po roku Europejskiego Miasta Nauki Katowice. Pokazaliśmy już w poprzednich latach, że potrafimy świetnie współpracować. Chcemy, żeby nasza integracja postępowała, żebyśmy nadal wspierali się na polu dydaktycznym, naukowym i organizacyjnym. Jest ku temu wola wszystkich rektorów, ale także doktorantów, studentów i pracowników uczelni. To przykład dla innych obszarów funkcjonowania naszego regionu, by mógł dokończyć proces transformacji, który rozpoczął się już ponad dwadzieścia pięć lat temu - mówił Rektor Marek Pawełczyk.

1536-1024 (2)

Tego dnia wszyscy mieszkańcy mogli odwiedzić przygotowane na katowickim rynku miasteczko naukowe Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Po dotarciu orszaku do sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, od odśpiewania przez chóry akademickie uroczystego "Gaudeamus igitur" rozpoczęły się kulminacyjne punkty inauguracji. W uroczystościach wzięli udział m.in. Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, dr hab. Marzena Czarnecka, minister przemysłu oraz prof. dr. hab. inż. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Oficjalnie nowy rok akademicki od uderzenia rektorskim berłem zainaugurował prof. dr hab. Grzegorz Hańderek, Rektor Akademii Sztuk Pięknych, życząc łacińską sentencją „Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit” - aby był dobry, pomyślny, szczęśliwy i owocny. Ważnym punktem wydarzenia było także ślubowanie oraz akt immatrykulacji studentów i doktorantów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którego dokonała JM Rektor tej Uczelni - prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Nie zabrakło inauguracyjnego wykładu w nowym roku akademickim, który wygłosił wyjątkowy gość - prof. Norman Davies, światowej sławy historyk. W swoim wystąpieniu pod tytułem „Wiedza i niewiedza: czy Zachód rozumie wszystko?” zachęcał do promowania Polski i polskiej historii na arenie międzynarodowej.

1536-1024

- Mieliśmy okazję porozmawiać z profesorem Normanem Daviesiem, który zaszczycił nas swoją obecnością. Wspominał, że był na Śląsku w latach sześćdziesiątych i nie ukrywał, że nasz region zmienił się nie do poznania – opowiadał Rektor Marek Pawełczyk, który podziękował wszystkim mającym wkład w organizację tego wydarzenia.

Inaugurację zakończył koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyr. Szymona Bywalca. Uczestnicy mogli wysłuchać muzycznych dzieł Antonina Dvoraka i Stanisława Moniuszki.

Organizatorami wydarzenia były uczelnie Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider), Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Miasto Katowice, Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Zdjęcia: Maciej Mutwil

1-1

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie