Start - Aktualności - Zainaugurowano projekt „Młodzi ratują planetę”

Zainaugurowano projekt „Młodzi ratują planetę”
W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Rybniku, przy współpracy z Katedrą Geologii Stosowanej Politechniki Śląskiej, w ramach programu Erasmus+ ruszył projekt „Młodzi ratują planetę”, który został zainaugurowany Młodzieżową Konferencją Naukową.
- W trakcie konferencji dyskutowano między innymi na temat nowo zdefiniowanych zagrożeń, takich jak mikroplastik, którego oddziaływanie na środowisko jest dopiero rozpoznawane – mówi dr inż. Jacek Nowak z Katedry Geologii Stosowanej - Zastanawiano się także nad możliwościami rozwoju cywilizacyjnego w kontekście coraz większej konsumpcji zasobów odnawialnych i nieodnawialnych. Dyskusje kuluarowe pozwoliły na konfrontację wizji młodzieży oraz doświadczonych pracowników naukowych. Uczestnicy zgodnie podkreślili, że taka międzypokoleniowa wymiana myśli jest bardzo cenna dla obu stron.
Projekt ma potrwać do marca 2025 roku, gdy zakończy się konferencją podsumowującą. Biorą w nim udział uczniowie klas pierwszych i drugich, wyłonieni w rekrutacji, ze względu na duże zainteresowanie.
- Program Erasmus+ „Młodzi ratują planetę” ma między innymi na celu podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży oraz przekazanie im wiedzy i kompetencji związanych z indywidualnymi sposobami oddziaływania na środowisko. - tłumaczy dr hab. inż. Magdalena Kokowska-Pawłowska, prof. PŚ - Młodzież, która zdobędzie umiejętności i nawyki prowadzenia bardziej ekologicznego stylu życia, także poprzez racjonalne decyzje konsumenckie, stanie się nośnikiem tych informacji. Ideą jest dystrybuowanie dobrych praktyk przez uczestników programu w swoje środowiska rówieśnicze i rodzinne. Pozwoli to na zwiększenie zasięgu oddziaływania Programu.

- W najbliższym czasie w ramach „Młodzi ratują planetę” będzie realizowany projekt ekologiczny „Recykling i co dalej”, w ramach którego zorganizowane zostaną ankiety wśród mieszkańców Rybnika, wykład dla uczniów, konkurs, a także wycieczki do specjalistycznych zakładów, jak np. oczyszczalnia ścieków. Uczniom w realizacji powyższych działań będzie pomagała mgr Halina Glenc-Pyka, nauczycielka chemii - mówi mgr Katarzyna Kunat, koordynatorka projektu.
Zaplanowano także liczne działania promujące, wśród których odbędą się minimum dwa wyjazdy zagraniczne uczniów, a także przyjazd ekspertów ze szkół partnerskich. Uczestnicy wezmą także udział m.in. w pikniku ekologicznym „Odpady - segregujmy, reagujmy, dbajmy”, wycieczkach rowerowych pod hasłem „Tropiciele nielegalnych wysypisk”, biegu „Młodzi Ratują Planetę”, spotkaniach online z zaprzyjaźnioną młodzieżą rożnych państw Europy, a także licznych debatach i warsztatach.
- Uczniowie wyjadą do Finlandii i Macedonii lub Hiszpanii – opowiada mgr Katarzyna Kunat. - W ramach wyjazdów będą uczestniczyć w zajęciach szkolnych, wspólnie z ich rówieśnikami ze szkoły średniej w Pori w Finlandii. Poza tym, w trakcie mobilności poza systemem edukacji, uczestnicy poznają najnowsze rozwiązania gospodarki odpadowej w Finlandii i będą uczestniczyć w warsztatach Mindfulness. Przeprowadzą także badania poziomu zanieczyszczenia wód, w celu dokonania analizy porównawczej Polski i innymi krajami. Nauczyciele będą uczestniczyć w job shodowing w Finlandi i portugalskiej Maderze, poprowadzą wspólnie rozmowy dotyczące rozwoju naszych instytucji. Poza tym trójka nauczycieli wyjedzie na kursy doskonalące do Chorwacji.
Zdjęcia Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku