IMG-20231120-WA0006
Autor: Martin Huć     Publikacja: 05.12.2023

Z wizytą w Wietnamie

Delegacje kilku polskich uczelni, w tym Politechniki Śląskiej, przebywały w listopadzie w Wietnamie na misji edukacyjnej, zorganizowanej przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Delegecje odwiedziły najpierw Hanoi, stolicę kraju. Odbyło się tam spokanie w liceum im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej, w którym przedstawiciele uczelni mieli okazję przedstawić ofertę dydaktyczną oraz odpowiedzieć na szereg pytań zadawanych przez młodzież.
Była również okazja do odwiedzin na Hanoi University i spotkania round table z kilkoma uczelniami z Hanoi i okolic. Zarówno wietnamskie, jak i polskie uczelnie, zaprezentowały swoją ofertę, po czym rozpoczęła się sesja rozmów indywidualnych.

wietnam

Spośród wietnamskich uczelni biorących udział w spotkaniu, szczególną uwagę zwróciły te, które dzielą wspólne zainteresowania badawcze z Politechniką Śląską. Należą do nich: University of Science and Technology of Hanoi, Hanoi University of Mining-Geology, Hanoi University of Natural Resources & Environment, National University of Civil Engineering i University of Transport and Communications.

Delegacje odwiedziły także Ambasadę RP, w której odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gospodarzem spotkania była Justyna Pabian, Chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Hanoi. W uroczystości uczestniczył również dr Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w MEiN, pełnomocnik rządu ds. Umiędzynarodowienia Edukacji i Nauki, liczne grono wietnamskich absolwentów polskich uczelni zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej oraz zaproszeni goście. Polska delegacja zwiedziła także Cho Hi Minh City, zwany również Sajgonem.

QHD-249