Na zdjęciu widzimy uczestników konferencji siedzących na Sali
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 26.06.2023     Aktualizacja: 29.06.2023

XXI Polish Control Conference

Integracja środowiska automatyków i robotyków, osób związanych z przetwarzaniem i analizą danych, modelowaniem matematycznym, metodami sztucznej inteligencji a także przedstawienie najnowszych osiągnięć oraz wymiana doświadczeń w zakresie prac badawczych i aplikacyjnych – to główne cele „XXI Polish Control Conference” - PCC2023, która odbyła się na Politechnice Śląskiej. Wydarzenie skierowane było do wszystkich pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Śląskiej.

Konferencja jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym pod merytoryczną opieką Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk, od roku 1958, co 3 lata. W tym roku odbyła się na Politechnice Śląskiej. – Na konferencji spotyka się środowisko Komitetu Automatyki i Robotyki PAN, obecni są profesorowie, którzy odgrywają w kraju najważniejszą rolę w tym obszarze. Spotkanie jest także wspaniałą okazją dla młodych pracowników naukowych, aby zapoznać się z tymi osobami, zmierzyć się, być może po raz pierwszy, z ich opinią oraz wysłuchać referatów i wziąć aktywny udział w dyskusji – powiedział prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.

Wśród prelegentów „Polish Control Conference” znalazły się referaty osób o bardzo wysokich wskaźnikach cytowań, tzw. HighlyCited Researchers – prof. Hamida Reza Karimi z Politecnico di Milano we Włoszech oraz prof. Witolda Pedrycza z University of Alberta w Kanadzie.

Organizacja konferencji z dziedziny automatyki na Politechnice Śląskiej to szansa by zaprezentować potencjał uczelni w tym zakresie.  –  Przede wszystkim pokazujemy się jako ośrodek, który w tym temacie ma wiele do powiedzenia. Wiadomo, że jesteśmy identyfikowani poprzez sześć Priorytetowych Obszarów Badawczych, a dwa z nich są bezpośrednio związane z tematyką tego spotkania tj. Sztuczna Inteligencja i Przetwarzanie Danych oraz Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0. – mówił prorektor.

Na zdjęciu widzimy przemawiającego prorektora

Wydarzeniem towarzyszącym PCC2023 było Open Science Forum organizowane w ramach EURECA-PRO, które odbyło się online. To okazja by szerszej publiczności zaprezentować wyniki naszych badań. – Członkowie społeczności EURECA-PRO mogli za pośrednictwem kanału YouTube zobaczyć sześć transmitowanych na żywo sesji plenarnych odbywających się podczas XXI „Polish Control Conference” – powiedział dr hab. inż. Szymon Ogonowski, prof. PŚ.  – Ponieważ tematyka tej konferencji związana jest z automatyzacją i Przemysłem 4.0, to prezentowane na niej referaty mogą być interesujące dla wszystkich partnerów, którzy współpracują w ramach Lighthouse Missions 5 Process automation and Industry 4.0. Jest to jeden z Priorytetowych Obszarów Badawczych EURECA-PRO – dodał.

XXI Polish Control Conference trwało do 29 czerwca, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Wykłady plenarne były transmitowane na kanale YouTube Politechniki Śląskiej.  

Linki do spotkań:

Piotr Szynkarczyk: Mobile Robots that Save Lives
https://youtube.com/live/5w-34M_8w8I

Hamid Reza Karimi: Intelligent Fault Diagnosis for Rotating Machinery
https://youtube.com/live/57y7Q-HmJD0

Witold Pedrycz: Pursuing Frontiers of Machine Learning: Technology and Society
https://youtube.com/live/D3ULgITnX5w

mgr inż. Marek Gabryś, Zbigniew Gała , Krzysztof Sprawnik
https://youtube.com/live/BQPi7RLlcds

Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz: Energy-efficient wireless sensor networks https://youtube.com/live/ckDuEYzp05Y

W ostatnim dniu wydarzenia uczestnicy odwiedzili partnerów przemysłowych Uczelni. Była to okazja dla naukowców aby zweryfikować i poznać w jaki sposób rozwiązania, nad którymi pracują, są wdrażane w praktyce. 

Na zdjęciu widzimy uczestnika spotkania przeglądającego program

Szczegółowy Program Konferencji:

Poniedziałek, 26 czerwca:

12:00-13:00 Hamid Reza Karimi, Politecnico di Milano: Intelligent Fault Diagnosis for Rotating Machinery

14:00-15:00 Piotr Szynkarczyk, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów: Mobile Robots that Save Lives. Practical Applications and Latest Development Trends.

Wtorek, 27 czerwca:

8:30-90:30 Witold Pedrycz, University of Alberta: Pursuing Frontiers of Machine Learning: Technology and Society

12:00-12:30 mgr inż. Marek Gabryś, AIUT: Business Models and Technology Convergence

12:30-13:00 Zbigniew Gała EUVIC, Krzysztof Sprawnik, Google: Clear and Consistent Way Towards Industry 4.0 with Euvic and Google Production Optimization Solutions

Środa, 28 czerwca:

8:30-9:30 Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, Politechnika Warszawska: Energy-efficient wireless sensor networks: models, algorithms, applications.

Dla Doktorantów:

We wtorek, w godz. 10:30-11:30 w auli B Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Odbędzie się seminarium doktoranckie prowadzone przez prof. Hamida Rezę Karimi, wieloletniego HighlyCited Researcher, redaktora wielu wiodących czasopism naukowych, specjalistę z zakresu metod sztucznej inteligencji, automatyki i robotyki, przetwarzania danych, mechaniki. Seminarium poświęcone będzie omówieniu modeli kariery naukowej, współpracy międzynarodowej, dobrym praktykom w zakresie przygotowywania publikacji naukowych, oczekiwań redaktorów czasopism, realizacji projektów. Będzie to okazja spotkania z wybitnym naukowcem.

Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są na stronie: https://www.pcc2023.polsl.pl/pl/ oraz EURECA-PRO Open Science Forum with HighlyCited Researchers - EURECA-PRO (eurecapro.eu).

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie