fot Maciej Mutwil (5)
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 20.05.2025

XXI edycja konkursu “Mój Pomysł na Biznes” – znamy zwycięzców 

167 zgłoszeń i 29 biznesplanów - jury tej edycji konkursu miało w czym wybierać. Kapituła przyznała 13 nagród i 6 wyróżnień dla najbardziej innowacyjnych pomysłów, które równocześnie są gotowymi planami na rozpoczęcie działalności gospodarczej.  

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce w Studenckim Centrum Kreatywności w Gliwicach z udziałem władz Uczelni oraz wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Marka Gzika. Ponad 20 lat temu prof. Gzik wraz z kolegą neurochirurgiem opracował do konkursu pomysł na stanowisko do operacji mikrochirurgicznych zajmując trzecie miejsce. Rok później stanął na szczycie podium prezentując pomysł interaktywnych zabawek rehabilitacyjnych wspólnie z prof. Tejszerską oraz prof. Damianem Gąsiorkiem i prof. Wojciechem Wolańskim. 

– Ten konkurs to dla mnie była przede wszystkim okazja, by nabrać doświadczenia i uzupełnić wiedzę o to, co jest związane z przedsięwzięciem o charakterze biznesowym – podkreślił prof. Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. – W tej edycji zostało zgłoszonych wiele ciekawych prac, dojrzałych pomysłów, które mam nadzieję, będą miały szansę, by je skomercjalizować. 

Nagrodzone prace są związane z różnorodnymi gałęziami przemysłu. Oskar Forreiter, student Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, który zajął II miejsce, opracował system monitorowania gleb za pomocą dronów oraz platformy SaaS.  

– Dzięki temu, że drony regularnie monitorują gleby, rolnicy zyskują narzędzie umożliwiające im podejmowanie świadomych decyzji, dotyczących nawadniania gleby czy użycia odpowiedniej ilości środków ochrony roślin – tłumaczył Oskar. –  Na pomysł wpadłem wspólnie z dwójką kolegów, chcieliśmy zrobić coś, by wykorzystać drony w rolnictwie, to szczególnie ważna dziedzina gospodarki, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy zmiany klimatyczne mocno dotykają rolników – dodaje laureat.  

Z kolei grupa studentów z Wydziału Organizacji i Zarządzania opracowała pomysł na biznes związany z obsługą eventów.  

– Naszym pomysłem jets firma, która będzie dekorowała pomieszczenia na różne okazje, zaprojektowaliśmy stronę internetową, na której klient, po wgraniu zdjęć z danego pomieszczenia, z pomocą sztucznej inteligencji będzie mógł zwizualizować sobie efekt jaki chce osiągnąć – wyjaśniała Bianka Miałkowska, studentka logistyki na Wydziale Organizacji i Zarządzania reprezentująca zespół, który zdobył I miejsce.  

Konkurs “Mój pomysł na biznes” od ponad 20 lat promuje przedsiębiorczość i kreatywność wśród społeczności akademickiej Politechniki Śląskiej. Wielu laureatów wcieliło swoje pomysły w życie.  

– Nagroda w konkursie pozwoliła nam na założenie spółki – opowiadał dr inż. Tomasz Stenzel z Wydziału Inżynierii Materiałowej, laureat I miejsca w I edycji konkursu w 2002 roku. – Naszym pomysłem, wówczas bardzo nowatorskim, był osobisty robot inspekcyjny, nasza firma wdrożyła blisko 90 robotów klasy HEXOR, także klientom instytucjonalnym takim jak szkoły wyższe, gdzie służyły jako pomoc dydaktyczna lub do celów badawczych. 

Konkurs uczy przedsiębiorczości poprzez kursy organizowane dla uczestników, rozwija także kompetencje miękkie, ponieważ laureaci mają szansę zaprezentowania swoich pomysłów szerokiemu gronu odbiorców podczas ogłoszenia wyników.  

– To był bardzo ważny konkurs w moim życiu, dał mi dobry start – powiedziała prof. Anna Chrobok, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, która w III edycji konkursu zdobyła II nagrodę za pomysł na wytwarzanie ekologicznych rozpuszczalników w przemyśle chemicznym. – Dzięki temu zauważyłam, że prowadząc swoją pracę naukową i badania mogę je ukierunkować na potrzeby przemysłu. To się udało, bo dziś prowadzę wiele projektów wspólnie z przemysłem, a wyniki badań mojego zespołu są wdrażane do praktyki przemysłowej – dodała prorektor zachęcając studentów do udziału w kolejnych edycjach.  

Wyniki XXI edycji konkursu „Mój Pomysł na Biznes” Pobierz

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie