Start - Aktualności - XI Finał Dni Gliwickich Młodych Naukowców

XI Finał Dni Gliwickich Młodych Naukowców
Już po raz jedenasty Politechnika Śląska była gospodarzem finału Dni Gliwickich Młodych Naukowców. Wydarzenie ma na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych, pomoc w wyborze ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz rozwijanie współpracy gliwickich szkół z Politechniką Śląską.
Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków, którzy brali udział w konkursach, warsztatach, a nieco starsi również w wykładach. W tegorocznym finale, który odbył się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej, udział wzięło ponad 400 uczniów. Podczas wydarzenia podsumowano realizację projektu a zwycięzcy odebrali gratulacje i nagrody.
- Poprzez takie wydarzenia jak Dni Gliwickich Młodych Naukowców chcemy kreować świadomość młodego pokolenia, rozbudzać pasje i zainteresowania, tak aby młodzi ludzie chcieli zdobywać wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Liczymy na to, że w przyszłości będą studentami Politechniki Śląskiej, a potem będą chcieli pozostać w regionie, w mieście, tutaj żyć i pracować – mówił Rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.

Obecna na wydarzeniu Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. Anna Chrobok, podkreśliła, że dla Uczelni współpraca ze szkołami jest bardzo istotna. – Chcemy, już na poziomie szkoły podstawowej, zainteresować młodzież, zwłaszcza dziewczynki, przedmiotami z zakresu STEM, czyli science, technology, engineering, mathematics, tak aby w przyszłości chcieli być inżynierami i wybierali uczelnie techniczne – powiedziała prof. Chrobok.
Dni Gliwickich Młodych Naukowców cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów, są też przykładem dobrej współpracy pomiędzy miastem i placówkami oświatowymi z Politechniką Śląską.
- Wspólnie z Uczelnią przygotowujemy wiele inicjatyw. Każda mnie cieszy, każda jest ważna dla miasta i mam nadzieję, że również dla Politechniki Śląskiej. Dzisiaj mamy finał przedsięwzięcia skierowanego do młodych ludzi, którzy jeszcze nie są studentami, ale być może, w przyszłości nimi będą - podkreśliła prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska- Budka. - Poprzez takie inicjatywy jak Dni Gliwickich Młodych Naukowców zachęcamy młodzież, aby rozszerzała swoje horyzonty, aby uruchamiała swoją wyobraźnię. Mam nadzieję, że część tych młodych ludzi, która wzięła udział w tym projekcie, w przyszłości wybierze Politechnikę Śląską – dodała prezydent.

Dni Gliwickich Młodych Naukowców koordynuje 5 gliwickich szkół: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 13 oraz IV i V Liceum Ogólnokształcące.
- Dla przedszkolaków, przygotowaliśmy zajęcia warsztatowe, podczas których mogli poznać anatomię człowieka, budowę kosmosu, uczyli się ważyć, liczyć i sprzedawać. Natomiast dla uczniów szkół podstawowych były różnorodne konkursy oraz wykłady, które odbyły się na Politechnice Śląskiej. Jeden z zakresu cyberbezpieczeństwa, drugi dotyczył związku przedmiotów ścisłych z kryminologią – mówiła Agata Cira, dyrektor SP nr 6 w Gliwicach, współorganizatorka imprezy.
Celem tego projektu jest nie tylko propagowanie nauk przyrodniczych i ścisłych.
- Chcemy też promować Politechnikę Śląską, ponieważ jak się okazuje nie wszyscy uczniowie szkół podstawowych wiedzą o tym, że w ich mieście jest uczelnia a podczas takiego wydarzenia jak Dni Gliwickich Młodych Naukowców mogą nie tylko odwiedzić mury Politechniki Śląskiej, ale też poznać ofertę kształcenia – dodaje dyrektor Cira.

Jak podkreśliła dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego – Aneta Paździor, młodzież często boi się matematyki, fizyki, chemii. - Jednak poprzez realizację takich projektów, podczas których uczestniczą w profesjonalnych warsztatach, powiększa się ich ciekawość świata i zainteresowanie właśnie tymi przedmiotami – podkreśliła dyrektor Paździor.
Jednym z laureatów, organizowanych przez szkoły konkursów, był Mikołaj Wrodarczyk ze Szkoły Podstawowej numer 9 w Gliwicach.
- Biorąc udział w projekcie chciałem sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Niektóre zadania były trudne i musiałem się przygotować, uzupełnić swoją wiedzę, ale było warto.
- Mnie z kolei podobała się forma konkursów, np. ten z zakresu fizyki i chemii, odbywał się w formie teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, to było coś innego i ciekawego – mówił kolejny laureat Karol Simon.
Podczas finału laureaci otrzymali nagrody, a wydarzenie zakończył pokaz eksperymentów chemicznych pt. „W obłokach chemii”, przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe Chemików.
