DSC_0264
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Martin Huć     Publikacja: 17.04.2024

XI Droniada bogata w wydarzenia

Aż siedem dni potrwa w tym roku jedenasta edycja Droniady, która odbędzie się od 3 do 9 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie oraz na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach. W tym roku na uczestników czeka wyjątkowo dużo atrakcji. Już po raz trzeci współorganizatorem imprezy będzie Politechnika Śląska.

Droniada to rywalizacja, konkursy, warsztaty, pokazy i wiedza. Już po raz drugi jej ważnym elementem będzie konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska pod hasłem „Zrobotyzowana mobilność”, która odbędzie się 3 i 4 czerwca w sali konferencyjnej na Stadionie Śląskim.

- Do 2030 roku istotną częścią światowej gospodarki stanie się transport autonomiczny. Na Droniada Tech by Politechnika Śląska w ramach Droniada GZM porozmawiamy o wyzwaniach społecznych, ekonomicznych i technicznych zrobotyzowanej mobilności drogowej, kolejowej, morskiej i powietrznej – tłumaczą organizatorzy.

Jak zawsze będziemy trzymać kciuki za studentów Politechniki Śląskiej z koła naukowego High Flyers, którzy wezmą udział w Droniada Challenge, w którym wielokrotnie wygrywali już w przeróżnych konkurencjach. To konkurs technologiczny, jeden z najtrudniejszych na świecie, łączący informatykę, mechatronikę i robotykę z lotnictwem.

Do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się już 13 zespołów akademickich z całej Polski. W tym roku czekają na nich takie konkurencje jak Demo systemu, Kopalnie marsjańskie, Sztafeta, Inspekcja oraz Fly to Rescue i przede wszystkim pula nagród w wysokości ponad 35 tys. zł.

W tym roku odbędzie się także Droniada Junior, której partnerem jest Centrum Kształcenia Ustawicznego - filia Politechniki Śląskiej w Rybniku. To ogólnopolski konkurs przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy rywalizować będą w dwóch konkurencjach.

- Pokażemy, że dron jest latającym robotem, do którego można wgrać własny program informatyczny. To nie tylko zabawa w zdalnym pilotowaniu maszyną, lecz nauka algorytmicznego myślenia i projektowania misji. A tym, którzy wolą od IT tworzyć filmy. proponujemy zaprojektować wizję transportu przyszłości w mieście 2050 – czytamy na stronie Droniady.

Więcej informacji o zawodach, konferencji, a także formularz do rejestracji uczestników znajdują się na stronie droniada.eu

 
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego - Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie