X finał dni gliwickich młodych naukowców
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 23.02.2024     Aktualizacja: 26.02.2024

X Finał Dni Gliwickich Młodych Naukowców

Już po raz dziesiąty na Politechnice Śląskiej odbył się Finał Dni Gliwickich Młodych Naukowców. Jubileuszowa edycja zgromadziła w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego uczniów szkół podstawowych, licealistów, nauczycieli i przedstawicieli Politechniki Śląskiej.

Dni Gliwickich Młodych Naukowców to inicjatywa, który ma rozwijać zainteresowania nauką wśród uczniów a nawet przedszkolaków, motywować do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a także doskonalić umiejętności autoprezentacji. Polega na rywalizacji w szeregu konkursów organizowanych przez gliwickie szkoły. Dziś zwycięzcy odebrali gratulacje i nagrody.

– Jestem pełen uznania dla was wszystkich – powiedział gratulując laureatom Mariusz Śpiewok, z-ca prezydenta Gliwic. – Udział w takich niezwykłych projektach jak ten, to nie tylko zdobywanie wiedzy to przede wszystkim nauka jak w nietuzinkowy sposób podchodzić do nowych wyzwań, jak myśleć kreatywnie, jak dzielić się wiedzą i współpracować z innymi, dzięki tym umiejętnościom już teraz jesteście lepiej przygotowani do wyzwań jakie stoją przed wami w przyszłości – podkreślił prezydent.

Rywalizacja uczniów odbywała się w ramach Akademii Najmłodszego Naukowca adresowanej do grup przedszkolnych oraz Konkursów dla Szkół Podstawowych. Trzyosobowe drużyny brały udział w konkursach: matematycznym, chemiczno-fizycznym, biologicznym, przyrodniczym. Po raz pierwszy w tym roku zorganizowano konkurs informatyczny dla dwuosobowych zespołów.

X finał dni gliwickich młodych naukowców

– Serdecznie gratuluję wam sukcesów i życzę dalszych w przyszłości –  powiedziała prof. Anna Chrobok, dyr. Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej – a skoro już o przyszłości mowa, zapraszam was do realizowania wspólnych projektów z nami, z naszymi studentami, będzie wam już niedługo łatwiej podjąć decyzję jaki kierunek studiów wybrać – dodała prof. Chrobok zapraszając do studiowania na Politechnice Śląskiej.

Podczas X Finału Dni Gliwickich Młodych Naukowców uczniowie mogli zapoznać się z ofertą kształcenia Politechniki Śląskiej, a także usłyszeć od studentów czym zajmują się w ramach działalności w kołach naukowych. Robopies zaprezentowany przez Studenckie Koło Naukowe AI-METH oraz łazik marsjański Studenckiego Koła Naukowego Silesian Phoenix wywołały duże zainteresowanie i mnóstwo pytań publiczności.

– Bardzo mi się podobało w tym roku, szczególnie prezentacje studentów i ich roboty – powiedział Adam Klonek, uczeń IV LO w Gliwicach – na co dzień w szkole niestety nie mamy styczności z nowinkami technicznymi.

– Naprawdę było ciekawie, jestem dopiero w pierwszej klasie, mam jeszcze dużo czasu na decyzję jakie studia wybrać, ale myślę, że chyba w przyszłości będę studiował na Politechnice Śląskiej – dodał  Krzysztof Baron, uczeń IV LO w Gliwicach.

łazik marsjański

Dni Gliwickich Młodych Naukowców mają już 10-letnią tradycję i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Organizatorami konkursów są:

• IV Liceum Ogólnokształcące im. Orląt Lwowskich
  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga