engirank2

Wysokie miejsce Politechniki Śląskiej w najnowszej edycji EngiRank 2023

W Brukseli ogłoszono wyniki rankingu European Ranking of Engineering Programs – EngiRank 2023. Politechnika Śląska została wysoko sklasyfikowana w zestawieniu ogólnym oraz we wszystkich badanych obszarach dziedzinowych uzyskując jedne z najlepszych rezultatów uczelni w Polsce.

W ogólnym zestawieniu Politechnika Śląska zajęła 79. miejsce wśród 177 sklasyfikowanych podmiotów z Unii Europejskiej, zaś w krajowej klasyfikacji by subject 1. miejsce w kategorii Civil Engineering (41. w UE), 2. pozycję w obszarze Electrical engineering, electronic engineering, information engineering (51. w UE) oraz w zakresie Environmental Engineering – wspólnie z Politechniką Warszawską (74. w UE), 3. lokatę w kategorii Materials Engineering razem z Politechniką Warszawską i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym (95. w UE), a także 4. pozycję w obszarze Medical Engineering (64. w UE) oraz 5 miejsce w kategorii Mechanical Engineering i  w Chemical Engineering (odpowiednio miejsca 100 i 103 w UE).

EngiRank to pierwszy i jedyny ranking w Europie, który nie jest "wyciągiem" z ogólnego rankingu szkół wyższych, lecz opiera się na wskaźnikach ważnych dla edukacji inżynierskiej, mającej na celu kształcenie kompetentnych i kreatywnych inżynierów świadomych skutków społecznych swoich działań. Swoim zasięgiem obejmuje uczelnie i programy inżynierskie z 27 krajów UE, uwzględniając, mierniki unikalne dla tego obszaru, w tym udział w programach Erasmus+ czy Horyzont, ale także zaangażowanie w realizację celów zrównoważonego rozwoju.  

Ranking został zainicjowany i jest realizowany przez Fundację Edukacyjną “Perspektywy". Głównym partnerem projektu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), będąca w Polsce narodową agencją programu Erasmus+, a partnerem wspierającym IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence - międzynarodowa organizacja twórców i analityków rankingów akademickich. Istotnego wsparcia w przygotowaniu rankingu udzieliła firma Elsevier.

Szczegóły dot. rankingu znajdują się na stronie: https://engirank.eu/.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie