Zdjęcie przedstawia mężczyznę w przyłbicy z maską filtrującą.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 04.07.2022

Wynalazek studenta MT w międzynarodowym konkursie o Nagrodę Dysona

Student MT – inż. Piotr Niwiński – bierze udział w międzynarodowym konkursie dla młodych inżynierów-wynalazców o Nagrodę Dysona. Jego wynalazek to wyświetlacz systemu poszerzonej rzeczywistości, dedykowany dla służb medycznych. Wyświetlacz jest zintegrowany z maską i przyłbicą i spełnia wymagania WHO w zakresie ochrony przez zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 w czasie epidemii.

Chętni do udziału w konkursie mają ostatnie dni, żeby się zgłosić – nabór trwa do 6 lipca.

Zadanie konkursowe polega na skonstruowaniu czegoś, co rozwiąże jakiś problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień – lub też problem na skalę globalną. Ważne jest to, aby rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.

Inż. Piotr Niwiński wraz ze swym opiekunem dr. inż. Marcinem Januszką z Wydziału Mechanicznego Technologicznego postanowili połączyć rozwijającą się technologię rozszerzonej rzeczywistości z realnym problemem - sytuacją pandemiczną.  

Ich innowacyjne rozwiązanie to wyświetlacz HMD dla systemu poszerzonej rzeczywistości (AR), zintegrowany z półmaską filtrującą. Rozwiązanie dedykowane jest dla personelu medycznego działającego w środowisku wysokiego zagrożenia zakażeniem wirusami. Opracowane rozwiązanie wyświetlacza powala na wygodną prezentację i gromadzenie różnorodnej wiedzy medycznej o pacjencie wyłącznie w formie cyfrowej

W założeniach określono, iż projekt przeznaczony jest do użytku przez służby medyczne i może być używany w charakterze asysty podczas długich godzin pracy.

Więcej informacji o wynalazku na stronie konkursu: HMMD - Head Mounted Mask and Display | Nagroda Jamesa Dysona (jamesdysonaward.org)

Film promujący wynalazek można zobaczyć tutaj: Engineer Piotr Niwiński presents his innovative HMD display supporting medical personnel - YouTube

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona to jedno z wielu działań zainicjowanych przez sir Jamesa Dysona, mających na celu pokazanie, że wynalazcy i inżynierowie mogą zmieniać świat. Wsparcie w postaci nagród pieniężnych otrzymali już autorzy ponad 285 wynalazków. Konkurs jest prowadzony przez Fundację Jamesa Dysona – organizację charytatywną, która zajmuje się wspomaganiem edukacji inżynierów.

W tym roku zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 27 tys. zł, a ich projekty zdobędą prestiżowe wyróżnienie. Zwycięzcy etapu międzynarodowego mogą wygrać nawet 162 tys. zł.

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają (lub w ciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadały) status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Studia te muszą być prowadzone przez uczelnię znajdującą się w kraju lub regionie, gdzie odbywa się Konkurs Nagroda Jamesa Dysona.

Nabór trwa jeszcze do 6 lipca. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.jamesdysonaward.org.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę przy stole, przed nim leży przyłbica z maską.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie