Autor: Anna Świderska     Publikacja: 23.05.2023     Aktualizacja: 25.05.2023

Wydziałowe Dni z EURECA-PRO

Studia w ramach Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO, prowadzenie badań naukowych we współpracy z uczelniami partnerskimi, pomoc w budowaniu partnerstw międzynarodowych, udział w kursach językowych, warsztatach, wyjazdach studyjnych – warto zapoznać się z możliwościami jakie daje EURECA-PRO. Przedstawiciele konsorcjum zachęcają do skorzystania z bogatej oferty skierowanej do studentów, doktorantów, pracowników naukowych i administracyjnych podczas Dni z EURECA-PRO na wydziałach Uczelni.

EURECA-PRO jest siecią uczelni – uniwersytetem europejskim, mającym ambicje stania się uznanym ośrodkiem dydaktycznym i naukowo-innowacyjnym, prowadzącym działalność wokół szeroko rozumianych zagadnień dotyczących zrównoważonej konsumpcji i produkcji towarów, w obszarach nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i społecznych. To akademicki hub innowacji przyczyniający się do realizacji zasad Zielonego Ładu UE, opracowujący nowe technologie, procesy i systemy, a także definiujący i propagujący odpowiedzialne zachowania konsumpcyjne, które łącznie umożliwiają dynamiczny rozwój społeczny i gospodarczy przy efektywnym wykorzystaniu zasobów naturalnych w trosce o środowisko i klimat.

Politechnika Śląska wraz z ośmioma uczelniami partnerskimi zachęca wszystkich przedstawicieli wspólnoty akademickiej do zapoznania się z możliwościami rozwoju jakie daje studentom i pracownikom udział Uczelni w tym konsorcjum. Osiągnięcia Politechniki Śląskiej oraz osobiste zaangażowanie kierownika projektu na Uczelni, prof. Marka Pawełczyka zostały docenione i nagrodzone tytułem Osobowości Uniwersytetów Europejskich, podczas zakończonego niedawno konkursu Uniwersytety Europejskie – Sojusze Przyszłości” , towarzyszącego I Konferencji Uniwersytetów Europejskich zorganizowanej przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności.

– Uniwersytety Europejskie to nowa jakość. Trzeba jednak podkreślić, że Polska musi wykonać jeszcze wiele pracy, aby nasze uczelnie były bardziej rozpoznawalne. Także Europa musi gonić świat. Uczelnie amerykańskie czy azjatyckie są często bardziej cenione. Dlatego zrodziła się inicjatywa Uniwersytetów Europejskich i wydaje się, że w ciągu najbliższych kilku lat przyniesie ona spodziewane efekty – powiedział prorektor Marek Pawełczyk po gali wręczenia tytułu.

Do tej pory Dni z Eurecą-Pro odbyły się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Matematyki Stosowanej i w Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznym.

Dzień z EURECA-PRO w Instytucie Fizyki

– Po dwóch latach wytężonych prac nad stworzeniem zrębów organizacyjnych EURECA-PRO, doszliśmy do momentu, w którym jesteśmy w stanie podzielić się tym, co zostało zrobione i pokazać możliwości, które daje ten wielki program, ta wielka inicjatywa Komisji Europejskiej. – zachęcał pracowników i studentów Instytutu Fizyki dr inż. Marcin Górski, dyrektor Centrum Zarzadzania Projektami, zastępca kierownika w projekcie EURECA-PRO na PŚ. – Zachęcam do kontaktu podczas Dni z EURECA-PRO na wydziałach lub z CZP, do śledzenia stron www EURECA-PRO, wydarzeń i możliwości rozwoju jest naprawdę dużo, zachęcam również do kreowania podobnych wydarzeń, jesteśmy otwarci na pomysły i potrzeby naszej wspólnoty akademickiej.

Nadchodzące wydarzenia:

23 maja – Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej

24 maja – Wydział Budownictwa

26 maja – Wydział Inżynierii Materiałowej