otwarcie Oddziału Wydziału Architektury w Katowicach
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 22.03.2023     Aktualizacja: 30.03.2023

Wydział Architektury ma swój Oddział w Katowicach

Nowoczesne, wielofunkcyjne sale dydaktyczne, pracownia komputerowa wyposażona w tablice multimedialne, „materiałoteka”, wzorcownia, pracownie ceramiki, szkła i witrażu, a także hol wystawowy i strefa studenta – w budynku Politechniki Śląskiej przy ul. Krasińskiego 8 w Katowicach uroczyście otwarto Oddział Wydziału Architektury.

W uroczystości, która odbyła się 20 marca w nowo wyremontowanych wnętrzach Oddziału, wzięli udział JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, dr Marcin Krupa, prezydent Katowic, dziekani, przedstawiciele instytucji publicznych, partnerzy Uczelni, a także pracownicy wydziału i studenci.

– To dla nas bardzo ważna, historyczna chwila – podkreślał witając gości dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, profesor Politechniki Śląskiej, dziekan Wydziału Architektury. – Mamy możliwość kształcić studentów oraz prowadzić badania naukowe, a także prace projektowo-twórcze bezpośrednio tutaj w Katowicach, w stolicy Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w dobie rosnącej konkurencyjności nie mogło nas tutaj nie być, Katowice to stolica metropolii i centrum wszystkich wydarzeń w regionie.

dziekan Wydziału Architektury

Dziekan dziękował za wsparcie prezydentowi Katowic, który przyznał dotację w wysokości 1,5 mln złotych na remont pomieszczeń i wyposażenie laboratoriów. – Jest Pan wyjątkowym prezydentem, który wie, że inwestycje w szkolnictwo wyższe, w naukę, procentują i przyczyniają się bezpośrednio do rozwoju miasta. Jako wydział chcemy aktywnie uczestniczyć w rozwoju miasta, mieć wpływ na jego upiększanie, na jakość przestrzeni publicznych, na wzrost jakości życia, jesteśmy do dyspozycji i otwarci na współpracę, można będzie na nas polegać przy konsultacjach społecznych, planowaniu, programowaniu i koncepcjach dla nowych inwestycji – dodał dziekan i podkreślił wysoką pozycję w rankingach Wydziału Architektury, który szczyci się również przyznaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki kategorią A.

– Bardzo się cieszę, że Katowice są miejscem, gdzie będzie można studiować architekturę właśnie na Politechnice Śląskiej, jednej z najważniejszych uczelni w naszym regionie – powiedział dr Marcin Krupa, prezydent Katowic i absolwent Politechniki Śląskiej. – Nasze miasto jest nowoczesne, przeplatają się tu różne style architektoniczne, powstaje wiele nowych obiektów często projektowanych przez absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Mam nadzieję, że te pomieszczenia, które zostały przygotowane dla studentów przysłużą się do poszerzania ich wiedzy, dla wspólnego tworzenia przyszłości Katowic, Górnego Śląska i całej Polski – dodał prezydent miasta.

rektor Politechniki Śląskiej, dziekan Wydziału Architektury i prezydent Katowic podczas otwarcia Oddziału Wydziału Architektury w Katowicach

Oddział Wydziału Architektury znajduje się na parterze budynku przy ul. Krasińskiego 8, gdzie swoje siedziby mają Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, Wydział Inżynierii Materiałowej oraz częściowo Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Do dyspozycji studentów i wykładowców jest między innymi multimedialna sala dydaktyczna z pracownią komputerową na 15 stanowisk oraz trzema tablicami multimedialnymi gdzie można prowadzić zajęcia stacjonarne, online czy hybrydowe. Powstały także unikatowe pracownie ceramiki, szkła i witraży z piecami do fusingu szkła i ceramicznym. Do dyspozycji studentów jest także „materiałoteka” gdzie można prowadzić prace badawcze nad materiałami budowlanymi czy konserwatorskimi. Sąsiedztwo innych wydziałów uczelni jest dodatkowym atutem tej lokalizacji.

– Chcemy, żeby to było miejsce gdzie wszystkie wydziały będą się integrować, a dzięki temu będą powstawały tu nowoczesne interdyscyplinarne projekty i zespoły badawcze, studenci i dydaktycy będą mogli w pełni wykorzystać swój potencjał zarówno z obszaru nauk technicznych i inżynierskich, jak i z zakresu architektury – podkreślił JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. – Oddział Wydziału Architektury będzie uzupełnieniem reprezentacji Uczelni w Katowicach, które słyną z nowoczesnej architektury, dlatego nasza obecność tutaj to sprawa naturalna – dodał Rektor.

Uczelnia dofinansowała koszty adaptacji pomieszczeń na potrzeby studentów. W planach są kolejne inwestycje we współpracy z miastem. Władze Uczelni i Katowic planują rozwinąć kampus przy ul. Krasińskiego, tak by była to przyjazna przestrzeń dla studentów i mieszkańców.