Zdjęcie grupowe uczestników projektu.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 28.11.2022     Aktualizacja: 30.11.2022

Wybitni naukowcy na spotkaniu inaugurującym projekt IN-NOVA

Wybitni naukowcy z zagranicy z wizytą na kick-off meeting projektu Horyzont Europa – IN-NOVA, którego liderem jest Politechnika Śląska, a koordynatorem prof. Marek Pawełczyk. Trwa rekrutacja doktorantów do projektu.

W dniach 22-23 listopada na Politechnice Śląskiej odbyło się spotkanie inaugurujące projekt badawczy w ramach programu Horyzont Europa pt. „Active reduction of noise transmitted into and from enclosures through encapsulated structures”. Liderem projektu jest Politechnika Śląska, a pomysłodawcą i koordynatorem – prof. Marek Pawełczyk. Członkami konsorcjum są prestiżowe uczelnie i instytuty badawcze oraz globalne przedsiębiorstwa – University College London, University of Southampton, KU Leuven, Politecnico di Milano, Universitat Politecnica de Valencia, Otto von Geuricke Universitat Magdeburg, DLR, Siemens, Airbus, Analog Devices, Muller-BBM. Zaangażowani są również naukowcy z Universidad Austral of Chile, Hong-Kong Polytechnic University, Nanyang Technological University Singapore, Kansai University oraz Qatar University, a także takie instytucje jak Noise Abatement Society z Wielkiej Brytanii, Stadler, Diehl Aviation oraz Główny Urząd Miar. Budżet projektu wynosi ok. 3,45 mln euro.

W spotkaniu na Politechnice Śląskiej wzięli udział wybitni naukowcy, wśród nich znaleźli się prof. Jian Kang - laureat ERC Advanced Grant, prof. Hamid Reza Karimi - naukowiec posiadający sześciokrotnie status Web of Science Highly-Cited Researcher i indeks H=92, czy też Dr. Jordan Cheer - redaktor czasopisma Journal of Sound and Vibration z listy TOP10.

Goście mieli także okazję zwiedzić kampus Politechniki Śląskiej.

Zdjęcie przedstawiające uczestników spotkania.

Projekt IN-NOVA dotyczy redukcji hałasu transmitowanego przez zamknięte struktury w pojazdach samochodowych, samolotach, urządzeniach przemysłowych i domowych, za pomocą sterowania mikrodrganiami ich obudów. W ramach projektu prowadzona będzie intensywna działalność badawcza, realizowanych będzie wiele doktoratów, w tym również wspólnych. Powstaną gotowe rozwiązania techniczne, opracowane zostaną normy oraz metody certyfikacji, zorganizowanych zostanie wiele szkoleń i działań popularyzujących naukę, powstanie co najmniej 30 publikacji w renomowanych czasopismach, szersze opracowania naukowe, materiały szkoleniowe, zgłoszenia patentowe, zorganizowane zostaną konferencje naukowe, powstaną spółki spin-off.

W ramach projektu zostanie zatrudnionych 13 naukowców, którzy zostaną także objęci programem doktorskim. Aktualnie trwa rekrutacja. Zainteresowane osoby prosimy o zapoznanie się z ogłoszeniami publikowanymi przez poszczególnych partnerów oraz na profilu ResearchGate koordynatora projektu i bezzwłoczne wypełnienie formularza pod adresem https://forms.office.com/r/nKubiURQZU.

Projekt jest finansowany z UE.

flaga UE