Na zdjęciu widzimy uczestników spotkania podczas którego podpisano umowę. Osoby te stoją na tle ekranu z logiem Politechniki Śląskiej
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 02.03.2023

Współpraca Politechniki Śląskiej z Głównym Urzędem Miar

Politechnika Śląska podpisała umowę o współpracy z Głównym Urzędem Miar w zakresie realizacji projektu badawczego „Badania i rozwój cyfrowych metod komparacji impedancji czteroportowych”. W ramach umowy, naukowcy z Wydziału Elektrycznego dostosują infrastrukturę laboratorium GUM w zakresie komparacji impedancji. Naukowcy wykonywać będą prace z dziedziny metrologii dla przedsiębiorstw działających w różnych branżach przemysłu, w szczególności, w elektrotechnice oraz medycynie. 

– To już kolejna umowa Politechniki Śląskiej z Głównym Urzędem Miar w ramach projektu „Polska Metrologia”. Bardzo cenimy tę współpracę. Dzisiejsza umowa dotyczy projektu złożonego przez naukowców z Wydziału Elektrycznego pod nazwą „Badania i rozwój cyfrowych metod komparacji impedancji czteroportowych”. Wartość tego projektu to ponad 460 tysięcy złotych – powiedział reprezentujący JM Rektora Politechniki Śląskiej, prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

W ramach umowy naukowcy z Wydziału Elektrycznego PŚ dostosują infrastrukturę Laboratorium GUM w zakresie komparacji impedancji. Na stanowisku wykonywane będą pomiary w dziedzinie optoelektroniki dla przedsiębiorstw działających w różnych branżach przemysłu, w szczególności elektrotechnice oraz medycynie. 

– Politechnika Śląska należy do wiodących politechnik w kraju nie tylko ze względu na uwarunkowania historyczne, ale także ze względu na know-how, jakie tkwi w tym środowisku. Ten projekt jest dla nas niezwykle istotny z uwagi na to, że dotyczy możliwości rozbudowania zakresu pomiarowego naszych urządzeń wzorniczych w dziedzinie pomiaru impedancji. Stanowiska te już wcześniej były rozwijane wspólnie z Politechniką Śląską, w tej chwili wchodzimy na kolejny etap tej współpracy, która trwa już od wielu lat. Mamy wspólne sukcesy i osiągnięcia, potrafimy wygenerować rozwiązania, które będą bezkonkurencyjne w skali kraju i konkurencyjne w wymiarze międzynarodowym – powiedział prof. Jacek Semaniak prezes Głównego Urzędu Miar.

umowa z GUM 1

Rozbudowywane w ramach projektu stanowisko wzorcowe służy do realizacji jednostki miary pojemności i indukcyjności. – Wykorzystywane jest do przenoszenia wartości jednostki miary na wzorce niższych rzędów i precyzyjną aparaturę pomiarową wykorzystywaną w laboratoriach w różnych gałęziach przemysłu (w tym zwłaszcza zbrojeniowego i elektrotechnicznego), a także przez branżę medyczną. Obecne stanowisko komparacji wzorców w GUM w ramach projektu zostanie doposażone o nowe czteroportowe wzorce rezystancji a także nowy dwuwyjściowy multiplekser i układ permutowanych pojemności. Nowe oprogramowanie z korekcją błędów nieliniowości przyczyni się do poprawy funkcjonalności systemu komparacji – zaznaczył prof. Marian Kampik dziekan Wydziału Elektrycznego. 

Podpisana z Politechniką Śląską umowa jest jedną z 26 umów jakie Główny Urząd Miar zawiera z uczelniami w Polsce, w ramach programu „Polska Metrologia”.  – Ten program ma wzmocnić potencjał badawczy i wdrożeniowy GUM. W tym przypadku mamy do czynienia z rozbudową stanowiska, które już wcześniej było tworzone przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Na tym stanowisku wykonywane będą wzorce i prace badawcze dla przedsiębiorstw – powiedział Andrzej Kurkiewicz dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju GUM.

Projekt „Badania i rozwój cyfrowych metod komparacji impedancji czteroportowych” realizowany będzie do lipca 2024 roku. – W ramach programu także na Politechnice Śląskiej wykonywane są prace badawcze, zwłaszcza prace projektowe, rozwój oprogramowania i walidacja systemu komparacji – dodał prof. Marian Kampik. Planowane jest zorganizowanie panelu dyskusyjnego i spotkania roboczego w ramach tegorocznej konferencji Podstawowe Problemy Metrologii, która odbędzie się na Wydziale Elektrycznym w dniach 18-19 maja 2023 roku.  

Na zdjęciu widzimy prorektora z prezesem podpisujących umowę

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie