fot. Maciej Mutwil (16)-min
Autor: Anna Orłowska     Publikacja: 24.04.2023     Aktualizacja: 28.04.2023

Współpraca pomiędzy Politechniką Śląską
a firmą FLUOR S.A 

14 kwietnia (piątek) została otwarta kolejna sala szkoleniowa, której adaptacja na potrzeby prowadzenia szkoleń podnoszących kompetencje zawodowe, ze szczególnym uwzględnieniem szkoleń z programów REVIT, Inventor, SMART 3D, AutoCAD 3D; kompetencje komunikacyjne, analityczne, zawodowe, informatyczne, językowe i z przedsiębiorczości, została współfinansowana w ramach Global University Sponsorship Program (GUSP) Fluor S.A. 

Współpraca pomiędzy Politechniką Śląską oraz firmy FLUOR S.A jest realizowana od 20 lat i przyczyniła się do realizacji różnych projektów, które miały wpływ na rozwoju technologiczny regionu oraz Uczelni. Taka współpraca między uczelnią a biznesem pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń, co wpływa na lepsze zrozumienie potrzeb rynku i umożliwia przekształcanie wyników badań naukowych w innowacyjne rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowanie w praktyce.  

Dotychczasowa realizacja treści Porozumienia o Współpracy, której celem jest wykorzystanie doświadczeń i dorobku naukowego Politechniki Śląskiej oraz potencjału i pozycji przedsiębiorstwa Fluor S.A. przyniosła interesujące dla obu stron rezultaty na podstawie wspólnie ustalonych kierunków współdziałania: 

  • wzajemnej współpracy dotyczącej opracowywania, propagowania oraz poznawania nowych metodologii z zakresu nauk technicznych i zarządzania oraz technologii przemysłowych, 
  • wymiana informacji i doświadczeń dotyczących nowości w dziedzinie projektowania, kompletacji dostaw, zarządzania budowami, utrzymania ruchu i zarządzaniem projektami, 
  • powoływanie zespołów specjalistów w celu prowadzenia analiz oraz opracowywania strategicznych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, 
  • wymiana doświadczeń w zakresie knowledge management, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki rozwoju kompetencji, 
  • uzgadnianie tematów projektów inżynierskich, prac magisterskich i badawczych, 
  • wzajemna prezentacja osiągnięć, 
  • współpraca w opracowywaniu programów studiów dyplomowych, 
  • współdziałanie dotyczące zatrudniania absolwentów Politechniki Śląskiej oraz realizacja warsztatów z zakresu rozwoju kompetencji w celu ułatwienia im wejścia na rynek pracy.         

 

Fluor2

Współpraca realizowana była w następujących zakresach: 

  1. Doktorat wdrożeniowy. 

Tytuł doktoratu: Badania nad modelowaniem i symulacją procesu produkcji e-kaprolaktonu 

Doktorant: mgr inż. Magdalena Sitko 

Promotor: prof. dr hab. inż. Anna Chrobok 

Doktorat realizowany jest na Wydziale Chemicznym, w Katedrze Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii. Doktorantka otrzymuje stypendystką Politechniki Śląskiej oraz z Firmy Fluor. Praca dotyczy badań podstawowych i rozwojowych dotyczących technologii otrzymywania e-kaprolaktonu. Ta część badań prowadzona jest w Katedrze Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii Politechniki Śląskiej, natomiast prace dotyczące modelowania i symulacji procesu produkcji wykonywane są przez doktorantkę w Firmie Fluor. 

2. Praktyki i staże.  

  • Staże w ramach projektu „Politechnika Śląska nowoczesnym europejskim uniwersytetem technicznym” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej głównie dla studentów kierunków Inżynieria Środowiska, Energetyka, Mechanika i Budowa Maszyn, Inżynieria Sanitarna, Inżynieria Chemiczna, Technologia Chemiczna, Budownictwo, Architektura, Mechatronika. 
  • Praktyki wynikające z programu studiów, dla studentów wszystkich kierunków – bezpłatne, trwające cztery tygodnie. 

 3. Warsztaty i szkolenia dla studentów. 

  • Zarządzenie projektem inwestycyjnym typu EPC. 
  • Inżynieria w praktyce. 

W toku zajęć studenci wraz z pracownikami Fluor S.A. rozwijali postawy innowacyjne, kreowali nowe pomysły technologiczne i organizacyjne, doskonalili wiedzę i umiejętności poruszania się po współczesnym rynku pracy. Część wykładów prowadzona była w języku angielskim przez specjalistów biura w Gliwicach. 
Grupy są tworzone zgodnie z zapotrzebowaniem studentów. 

4. Certyfikowane szkolenia dla pracowników PŚ z zakresu obsługi środowiska REVIT umożliwiające prowadzenie zajęć dla studentów. 

5. Współpraca w ramach Global University Sponsorship Program (GUSP).

  • Adaptacja dwóch sal szkoleniowych na potrzeby prowadzenia szkoleń podnoszących kompetencje komunikacyjne, analityczne, zawodowe, informatyczne, językowe i z przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem szkoleń z REVIT, Inventor, SMART 3D, AutoCAD 3D. Wyposażenie w meble, komputery.
  • Wsparcie finansowe i merytoryczne XIX edycji konkursu „Mój pomysł na Biznes”.
    - Konkurs ma na celu pobudzenie innowacyjności i przedsiębiorczości poprzez stworzenie możliwości zgłaszania pomysłów na nadające się do wdrożenia przedsięwzięcia biznesowe wykorzystujące przyjazne środowisku nowoczesne technologie, kreujące nowe produkty i tworzące nowe miejsca pracy. 
    - Biznes plany oceniane są w oparciu o kryteria min. innowacyjność, celowość przedsięwzięcia, realność założeń i analizę finansową. Przedstawiciele FLUOR SA wchodzą w skład jury konkursu przyznając nagrody i wyróżnienia. 
  • Szkolenia inżynierskie i językowe dla studentów Politechniki Śląskiej. Realizacja kursów zgodnie z aktualnymi trendami na rynku pracy, m.in.  AutoCAD, Inventor, Revit, język angielski oraz język polski. Grupy będą tworzone zgodnie z zapotrzebowaniem studentów. Dotychczas szkolenia realizowano ze środków unijnych, a wsparcie było dedykowane jedynie studentom 4 ostatnich semestrów I stopnia i cały II stopień. Projekt dał szanse wsparcia studentów niższych semestrów, w tym narodowości ukraińskiej oraz z niepełnosprawnością.
  • Wyjazd szkoleniowo – integracyjny dla studentów Politechniki Śląskiej. „Młodzi, Przedsiębiorczy, Kreatywni” dedykowany studentom Politechniki Śląskiej, w tym studentom z niepełnosprawnościami oraz narodowości ukraińskiej. 
    Wyjazd szkoleniowo - integracyjny „Młodzi, Przedsiębiorczy, Kreatywni” dedykowany jest studentom, w tym osobą z niepełnosprawnościami oraz narodowości ukraińskiej. W ramach wyjazdu zaplanowano liczne warsztaty i szkolenia z kompetencji miękkich, przedsiębiorczości, zarządzania projektami, aspektów prawnych funkcjonowania osób z niepełnosprawnością na rynku pracy, a także savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Wszystkie szkolenia będą tłumaczone na język migowy. Środki finansowe zostaną przeznaczone na przejazd oraz zakwaterowanie.

6. Udział firmy w Inżynierskich Targach Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii oraz Dostępności. 
Prezentacja oferty rozwoju zawodowego dla przedstawicieli środowiska akademickiego,  
w tym współpracy w ramach prac dyplomowych i badawczych.
Zaangażowanie przedstawicieli firmy w strefę doradczą, prowadzenie konsultacji dokumentów aplikacyjnych i symulacji rozmów kwalifikacyjnych. 

7. Konkurs "Friendly Competition" – coroczny konkurs organizowany przez Fluor S.A.,  
do udziału, w którym zapraszane są drużyny, w skład których wchodzą między innymi studenci Politechniki Śląskiej.  

8. Rekrutacja, rozwój personelu. Fluor S.A. przekazuje na bieżąco do Biura Karier Studenckich oferty pracy, praktyk i staży. Biuro Karier skierowało do pracy w FLUOR S.A. kilkunastu kandydatów. Politechnika Śląska przekazuje informację o realizowanych studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach z możliwością utworzenia studiów specjalnie adresowanych do pracowników FLUOR S.A.  

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie