AF6A8428
Autor: Martin Huć     Publikacja: 25.04.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Wielowymiarowy CorrDays

24 kwietnia to Dzień Świadomości Korozyjnej. W obchody włączyła się Politechnika Śląska, a dokładnie naukowcy z Wydziału Chemicznego, którzy już po raz trzeci postanowili zorganizować CorrDays.

Celem Dnia Świadomości Korozyjnej jest zwrócenie uwagi na zagrożenia i problemy, które wynikają z korodowania materiałów oraz na olbrzymie straty, jakie pochłania to zjawisko.

- Każdy z nas wie, czym jest korozja. To w końcu problem społeczny – degradacja tego, co znajduje się w naszym otoczeniu i generuje ogromne straty. Na naszym Wydziale zajmujemy się tym zagadnieniem od strony naukowej, dlatego już po raz trzeci postanowiliśmy zorganizować CorrDays, aby uświadamiać społeczeństwu, że korozja dotyczy każdego z nas - tłumaczy Dziekan Wydziału Chemicznego prof. dr hab. inż. Wojciech Simka.

IMG_4226

Impreza z roku na rok coraz bardziej się rozwija. W tym roku po raz pierwszy odbywała się przez dwa dni.

- Jestem dumny z zespołu, który to organizuje. Wywodzimy się z Electrochemistry Group, w którym zajmujemy się badaniami procesu korozyjnego, ale także zabezpieczeniami antykorozyjnymi. Cieszy mnie przede wszystkim, że tą imprezą interesują się nie tylko studenci oraz doktoranci naszej Uczelni, ale także młodzież ze szkół średnich. Dziękujemy firmom, z którymi współpracujemy na co dzień w zakresie korozji, a teraz zostały partnerami CorrDays. Mamy także wsparcie z Europejskiej Federacji Korozyjnej, co jest bardzo dużym sukcesem i dzięki temu, że promuje nasze wydarzenie, do konkursów, które organizujemy, wpływają zgłoszenia z zagranicy – dodaje Dziekan.

Tradycyjnie już z okazji CorrDays zorganizowano konkurs fotograficzny oraz plastyczny. Pierwszego dnia wydarzenia poznaliśmy laureatów, a uczestnicy mogli podziwiać na wystawie wszystkie nagrodzone prace. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym zajął Kamil Kasprzycki za zdjęcie „Kolej rzeczy”, a w konkursie plastycznym Anita Wojciuch za pracę „Korozja zawsze odnajdzie się w naturze”. Specjalne wyróżnienie przyznało także Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem), nagradzając pracę Poli Czech „Rdza atakuje”.

Fot. Martin Huć (37)

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji oraz poziomu naszych konkursów. Do fotograficznego otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń. Ma on już w zasadzie charakter międzynarodowy, bo wysłali nam swoje zdjęcia m.in. uczestnicy z Francji i Pakistanu. Do plastycznego zgłosiło się 10 osób. W przypadku tego drugiego, tym razem nie rywalizowały całe klasy, ale uczniowie zgłaszali się indywidualnie - mówi dr inż. Marta Wala-Kapica, organizatorka CorrDays.

Pierwszego dnia uczestnicy mogli zapoznać się także z prezentacją firm Mankiewicz oraz nLab na ich stoiskach, a także wysłuchać wykładu popularnonaukowego „Korozja nasza codzienna", który wygłosiła dr inż. Agnieszka Brojanowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Nowością w tegorocznej edycji wydarzenia były dwudniowe warsztaty, które od razu spotkały się z zainteresowaniem studentów i doktorantów.

- Jak na nowość w programie naszego wydarzenia, jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji. Uczestnicy mogli zapoznać się z metodami wytwarzania powłok antykorozyjnych oraz badania ich właściwości. Pomagały nam w nich dwie firmy, które dysponują sprzętem pomiarowym – to nLab oraz Technolutions – dodaje dr inż. Marta Wala-Kapica.

AF6A8426

- Nie miałam do tej pory doświadczenia z elektrochemią, a chciałam je bardzo pozyskać i wykorzystać w swoich przyszłych projektach, dlatego cieszę się, że wzięłam udział w warsztatach. Były świetne, dzięki skondensowanej wiedzy, którą otrzymałam - tłumaczy Julia Kolasa, doktorantka z Wydziału Inżynierii Biomedycznej PŚ.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać także wykładu dr. inż. Macieja Sowy dotyczącego plazmowego utleniania elektrolitycznego (PEO).

- Przed warsztatami chcieliśmy wprowadzić uczestników w najbardziej rozwiniętą w naszym laboratorium tematyką badawczą, jaką są anodowe metody obróbki powierzchni metali - mówi dr inż. Maciej Sowa, który wspólnie z Agatą Kołkowską byli gośćmi podcastu Politechniki Śląskiej „Pogadajmy o nauce”, który dotyczył właśnie korozji (https://polsl.transistor.fm/107).

AF6A8453

Organizatorzy z Laboratorium Badań Korozyjnych chcąc zwrócić uwagę na problem korozji postanowili ponadto wziąć sprawy w swoje ręce i odnowili jedną z ławek znajdujących przy Wydziale Chemicznym. Projekt CorrBench ma zachęcać innych do działania. Dodatkowo posadzono także nową magnolię, którą nazwano Zuzia.

Ponadto wydarzenie zyskało już nawet swoją maskotkę. To kot Korrodek, który został dodany do logo CorrDays, a na co dzień znajduje się na dachu budynku „Czerwonej chemii” Wydziału Chemicznego PŚ. Jego imię zostało wybrane podczas ubiegłorocznej edycji.

Fot. Martin Huć (38)

- Cieszymy się, że Korrodek został już z naszym wydarzeniem i sprawia, że korozja, tak jak dowiedzieliśmy się w trakcie wykładu popularnonaukowego, może być postrzegana pozytywnie, a w niektórych przypadkach wręcz pożądana – dodaje dr inż. Marta Wala-Kapica.

Więcej informacji o tegorocznym CorrDays można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia: link.

Zdjęcia Martin Huć, Agata Kołkowska.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie