Shot of a group of young men and women using a digital tablet together on campus
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Więcej chętnych niż miejsc na studia na Politechnice Śląskiej!

Ponad 9700 zgłoszeń w pierwszej turze rekrutacji na studia na Politechnikę Śląską. Uczelnia zaproponowała w tym roku innowacyjne podejście do rekrutacji na studia, wprowadzając tzw. progi gwarantowane. To liczba punktów gwarantujących przyjęcie na studia, bez względu na limit miejsc oferowanych na danym kierunku.

Tegoroczna rekrutacja pokazuje rosnące zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i innowacyjnymi kierunkami studiów, ale także zaufanie młodych ludzi do jakości kształcenia na Politechnice Śląskiej. Potwierdzają to wyniki I tury rekrutacji na naszą Uczelnię.

Politechnika Śląska jako pierwsza uczelnia w Polsce zaproponowała w tym roku innowacyjne podejście do rekrutacji na studia, wprowadzając tzw. progi gwarantowane. To liczba punktów gwarantujących przyjęcie na studia, bez względu na limit miejsc oferowanych na danym kierunku. Tym sposobem, wszystkie osoby, które osiągnęły próg gwarantowany rozpoczną w październiku studia na wybranym przez siebie kierunku. Z uwagi na kandydatów z liczbą punktów gwarantowanych, liczba miejsc na niektórych kierunkach zostanie zwiększona.

Po dokonaniu opłat rekrutacyjnych, o miejsce na studiach I i II stopnia ubiega się ostatecznie 7171 osób. W rekrutacji tylko na studia stacjonarne I stopnia zarejestrowało się łącznie 5729 osób (prawie czterysta więcej niż w roku ubiegłym).

W  I turze naboru na studia I stopnia największym zainteresowaniem według całkowitej liczby kandydatów cieszy się informatyka na Wydziale Automatyki Elektroniki i Informatyki - 557 opłaconych zgłoszeń na 320 dostępnych miejsc i informatyka na Wydziale Matematyki Stosowanej - 432 chętnych na 140 miejsc, a także architektura – 466 zainteresowanych na 130 miejsc. Pod względem liczby kandydatów ubiegających się o jedno miejsce, największym powodzeniem cieszy się mechatronika, gdzie o jedno miejsce ubiega się 5 kandydatów. Sporym zainteresowaniem cieszy się również nowość w ofercie Politechniki Śląskiej - kierunek technologie inżynierskie w kryminalistyce, gdzie o jedno miejsce walczy 5 kandydatów. Chętnych nie brakuje także na kierunki: architektura, geodezja i kartografia oraz inżynieria lotnicza i kosmiczna – po 4 kandydatów na 1 miejsce.

Na studiach stacjonarnych II stopnia najpopularniejszym kierunkiem pod względem zarówno całkowitej liczby kandydatów, jak i liczby kandydatów na miejsce jest architektura.

18 lipca o godz. 12.00 zostaną ogłoszone wyniki kwalifikacji i rozpocznie się składanie dokumentów przez kandydatów z listy podstawowej. II tura rekrutacji rozpocznie się 25.07.2025 r. Kandydaci nadal będą się mogli rejestrować na studia na kierunkach, na których limit miejsc jeszcze nie został wyczerpany.

Informacja o kierunkach, na które prowadzony jest nabór jest dostępna na stronie:

https://rekrutacja.polsl.pl/

Szczegółowy harmonogram rekrutacji jest dostępny pod adresem:

https://rekrutacja.polsl.pl/harmonogram/

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie