356899556_281828730887666_8353828989723833361_n
Autor: Martin Huć     Publikacja: 27.06.2023

Wicemistrz Polski w akrobacji szybowcowej!

Miłosz Gondek, student naszej Uczelni, został wicemistrzem Polski w klasie Advanced na Mistrzostwach Polski w akrobacji szybowcowej, które w dniach 20-24 czerwca odbyły się na lotnisku w Suwałkach.

Miłosz Gondek jest studentem I roku studiów drugiego stopnia na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej. Należy również do Szybowcowego Koła Naukowego naszej Uczelni. W Suwałkach wystąpił w barwach Politechniki Śląskiej oraz Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

- W czasie zawodów udało się rozegrać trzy programy, czyli w zasadzie trzy loty akrobacyjne, które były oceniane przez sędziów – opowiada wicemistrz Polski. - Zwracano uwagę na jakość wykonanych figur w strefie nad lotniskiem, która była niewidzialnym sześcianem. W tym roku oceniało nas czworo sędziów: dwóch z Polski i dwóch z Litwy. Każdy z nich za wykonaną w figurę w locie - zwykle jest od siedmiu do dziesięciu figur w wiązance akrobacyjnej - przyporządkowywał nam ocenę od zera do dziesięciu. Za każdy błąd były odejmowane punkty. Generalnie ten sport to gra błędów. Warto zaznaczyć, że nie zdarza się sytuacja, w której pilot dostaje średnią dziesięciu punktów od każdego z sędziów, gdyż jest to naprawdę bardzo precyzyjny sport i ciężko taki wyniki uzyskać. Niektóre aspekty są oceniane subiektywne, stąd ten sport różni się od koszykówki czy piłki nożnej, gdzie od razu wiadomo, kto wygrywa. W naszym przypadku dowiadujemy się o tym po opublikowaniu wyników na koniec dnia.

Dla Miłosza Gondka był to trzeci start w Mistrzostwach Polski i był to jego najlepszy występ. Ponadto miał okazję już także wystartować dwukrotnie w Mistrzostwach Świata.

- W tym roku zdobyłem dwa złote medale i jeden brązowy za poszczególne programy, co finalnie dało mi wicemistrzostwo Polski – podsumowuje student Politechniki Śląskiej.

356782716_587668070169563_8824989642366996478_n

Przygotowania do tych zawodów rozpoczął już w maju, trenując w Toruniu na lotnisku EPTO.

- Wykonujemy loty pod nadzorem trenera kadry, ale często też sami z innymi zawodnikami obserwujemy się wzajemnie i przekazujemy sugestie, co można poprawić – opowiada Miłosz Gondek.

Wicemistrz Polski przyznaje, że w trakcie rywalizacji towarzyszą mu duże emocje.

- Tuż przed startem odczuwam stres - czasami większy, czasami mniejszy – wspomina. - Szybowiec nie ma silnika i aby wejść na wysokość 1250 metrów nad lotniskiem, potrzebuję wyciągnięcia na linie przez samolot holujący. Wtedy też towarzyszy mi stres. Jednak od momentu rozpoczęcia konkurencji schodzi już na drugi plan i mocno skupiam się na zadaniu. Generalnie jest to sport wyczynowy. Po wykonaniu programu, co zajmuje zwykle około czterech minut, wychodzimy z szybowca zmęczeni.

Aktualnie Miłosz Gondek uczestniczy w szkoleniu do licencji pilota liniowego ATPL(A).

- W Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej szkolę się także do uprawnień, według wskazań przyrządów, wykonując operacje na samolocie dwusilnikowym Tecnam P2006T na lotnisku w Gliwicach.

W Szybowcowym Kole Naukowym Politechniki Śląskiej udziela się sportowo, startując w zawodach, ale i merytorycznie – uczestnicząc w konferencjach i prowadząc badania.

- W przyszłym semestrze mamy w planach zajmować się tematem rodzaju paliw lotniczych i samochodowych, wykorzystywanych w silnikach małych samolotów tłokowych oraz ich wpływu na osiągi i bezpieczeństwo lotu – zapowiada Miłosz Gondek.

356863493_1686819068422552_7349951628039589634_n

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie