Start - Aktualności - Ważny głos Politechniki Śląskiej podczas konferencji PRECOP 2024

Ważny głos Politechniki Śląskiej podczas konferencji PRECOP 2024
Politechnika Śląska powinna odegrać kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej Śląska, podkreślali przedstawiciele Uczelni na konferencji PRECOP w Katowicach. Podczas dwudniowej debaty na temat wyzwań klimatycznych regionu i świata naukowcy Politechniki Śląskiej przedstawiali swoje wizje i koncepcje, które mogą wesprzeć ten proces. Ważnym tematem tej dyskusji było wykorzystywanie energii z atomu. Wydarzeniu towarzyszyła inna konferencja o tematyce energetycznej - Energy Days 2024.
Ponad 1500 uczestników, 150 prelegentów z całego świata oraz 30 sesji tematycznych – tak w liczbach prezentowała się kolejna konferencja PRECOP w Katowicach. To już trzecia edycja dwudniowej konferencji, która poprzedza i przygotowuje uczestników do nadchodzącego Szczytu Klimatycznego – COP29 (UN Climate Change Conference) w Baku w Azerbejdżanie – największego światowego forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
W dyskusjach na temat przyszłości planety, wyzwań związanych z klimatem i transformacją energetyczną regionu brali udział także przedstawiciele Politechniki Śląskiej.
- Powinniśmy odegrać kluczową rolę w tym procesie, ponieważ jesteśmy nie tylko uczelnią technologiczną, innowacyjną, ale staramy się też brać pod uwagę aspekt społeczny – powiedział podczas PRECOP prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, JM Rektor Politechniki Śląskiej.
Zaznaczył, że Politechnika Śląska współpracuje w tym zakresie z partnerami zagranicznymi m.in. z naukowcami z uniwersytetu europejskiego EURECA-PRO. Uniwersytet Montanu w Leoben, Uniwersytet w León, Uniwersytet Hasselt dzielą się doświadczeniami, bo są bardzo zaawansowane w procesach związanych z nowoczesną energetyką.
- Czerpiemy od nich pomysły, by odpowiedzialnie spełnić rolę uczelni, która wspiera ważny dla regionu i kraju w tym momencie proces transformacji energetycznej – mówił Rektor Pawełczyk. Zaznaczył także, że Uczelnia od lat angażuje się w konsorcja, klastry przedsiębiorczości, by naukowcy mogli dzielić się wiedzą z przemysłem energetycznym, a studenci już na starcie otrzymywali wiedzę, która w przyszłości może być wykorzystywana w nowoczesnych przedsiębiorstwach.

Myśląc o nowych zakładach, przedstawiciele Politechniki Śląskiej wprost zaznaczali, że kluczowe w najbliższym czasie będę zakłady związane z produkcją, przetwarzaniem i magazynowaniem energii zwłaszcza tej z atomu.
Podczas licznych sesji tematycznych, można było spotkać zarówno zwolenników jak i przeciwników tego rozwiązania.
- Nie wyobrażam sobie, byśmy mogli zbudować rozsądny miks energetyczny dla kraju bez atomu – przyznał dr inż. Tomasz Bury, kierownik Pracowni Techniki Jądrowej Politechniki Śląskiej. - Widzimy w tym przyszłość, dlatego stawiamy na rozwój tej dyscypliny i z powodzeniem od marca prowadzimy kształcenie na kierunku energetyka jądrowa na studiach magisterskich. Grupa studentów, która podjęła studia jest bardzo aktywna, wie, że czeka ich perspektywa dobrej pracy w przyszłości – dodał, odpierając tym samym argumenty przeciwników budowania elektrowni atomowych w Polsce.

- Nie możemy zatrzymywać postępu technologicznego. Rozumiemy różne punkty widzenia, ale z drugiej strony widzimy, jakie kraj ma potrzeby energetyczne i temu musimy sprostać. Mamy do wyboru energetykę konwencjonalną, która jest sporym zagrożeniem dla środowiska albo nowoczesną, opartą o odnawialne źródła energii – dodał Rektor.
Dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. PŚ z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej potwierdził, że Politechnika Śląska ma prawo wypowiadać się głośno na temat atomu m.in. z uwagi na prowadzenie ważnych badań w tym zakresie. Uczelnia realizuje projekt DEsire przy współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, aktualnie Ministerstwem Przemysłu, które przejęło prowadzenie polityki energetyki jądrowej w kraju, a także z Energoprojekt-Katowice SA, Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej oraz Fundacją Instytut Sobieskiego. Finansowanie projektu uzyskano w ramach VI konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Gospostrateg”.
W ramach projektu zaplanowano uruchomienie krajowej Platformy Transformacji Energetyki (PTE), która stanowić będzie zaplecze organizacyjne dla działań w procesie transformacji krajowych elektrowni i elektrociepłowni.
- Staramy się, by w miejscach funkcjonujących dziś elektrowni węglowych nadal utrzymać produkcję, bo sam region potrzebuje tych źródeł i bezpieczeństwa energetycznego, by powstrzymać możliwość wystąpienia recesji – tłumaczył Łukasz Bartela. Jedną z propozycji by taką produkcję podtrzymać jest inwestowanie w źródła jądrowe, a w szczególności SMR-y, które za kilka lat mogą zrewolucjonizować branżę energetyczną.
Ważnym aspektem poznawczym projektu będzie ocena możliwości wykorzystania zastanej infrastruktury bloków węglowych w ramach inwestycji jądrowych, zarówno zakładających zastosowanie reaktorów generacji III/III+, jak i generacji IV.

W dyskusjach na temat różnych koncepcji prowadzenia transformacji energetycznej regionu brali udział nie tylko przedstawiciele świata nauki.
- Mamy okazję podczas takich wydarzeń spotykać się z przedstawicielami samorządów, instytucji i biznesu, a tym, samym wymieniać się doświadczeniami, bo każda z tych stron widzi inne szanse i zagrożenia związane z dekarbonizacją – dodał dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.
- Nie poprzestajemy na rozmowach. Idziemy o krok dalej. Kilka dni temu podpisaliśmy porozumienie o utworzeniu Platformy Transformacji Energetyki pomiędzy Politechniką Śląską. Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Ekonomicznym. Razem możemy utworzyć strategię, która pomoże osiągnąć zrównoważone cele – dodał.
Platforma Transformacji Energetyki DEsire to jeden z pierwszych efektów wspomnianego projektu DEsire dotyczącego dekarbonizacji krajowego sektora energetycznego zgodnie z ideą transformacji Coal-to-Nuclear.

Dyskusje na temat transformacji i wyzwań klimatycznych odbywały się nie tylko w salach konferencyjnych, ale także na stanowisku Politechniki Śląskiej, które odwiedziło sporo gości zarówno z kraju jak i z zagranicy.