Na zdjęciu widzimy kilkunastu uczestników warsztatów stojących na scenie
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 13.05.2022

Warsztaty szachowe na Politechnice Śląskiej

300 uczniów gliwickich szkół średnich oraz studentów wzięło udział w warsztatach szachowych organizowanych na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej PŚ. To jedno z wielu wydarzeń przygotowanych dla młodzieży na tym wydziale.

Po dwuletniej przerwie na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej powróciły wydarzenia organizowane dla szkół. 12 maja odbyły się warsztaty szachowe. Patronat nad imprezą objął rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Na Politechnikę Śląską przybyło ponad 300 uczniów gliwickich szkół średnich oraz studentów. Wydarzenie zostało zainaugurowane przez dziekana Wydziału prof. Franciszka Plewę, prodziekana dr hab. inż. Małgorzatę Wyganowską, prof. PŚ; a także kierownika Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców dr. hab. inż. Piotra Bańkę, prof. PŚ.

Podczas warsztatów wybrano dwuosobowe drużyny składające się z ucznia i studenta. Ich zadaniem było rozwiązanie 6 konkurencji szachowych. Wsparcia merytorycznego uczestnikom udzielili studenci z Koła Naukowego „Bezpieczna Ściana”, dla których szachy są grą, która poprawia zdolności intelektualne i umiejętności arytmetyczne.

Warsztaty zorganizowane zostały przez dr inż. Anetą Grodzicką oraz pracowników Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców, a prowadziła je Anna Kohut, założycielka Szkoły Szachowej Hetman Gliwice, trenerka i sędzia szachowy, wielokrotna medalistka juniorek, finalistka mistrzostw Europy i świata.