warsztaty dla dzieci
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 21.11.2024     Aktualizacja: 25.11.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Warsztaty dla uczniów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki

Niemal 80 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w warsztatach na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Wydarzenie realizowane było w ramach projektu Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024.

Warsztaty poprzedził wykład pt. „Konie mechaniczne - spalinowe czy elektryczne?”, który przygotował dr hab. inż. Grzegorz Przybyła, prof. PŚ z Katedry Techniki Cieplnej.

Podczas warsztatów uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej dowiedzieli się w jaki sposób dochodzi do transformacji energii w samochodzie, jak paliwo czy energia elektryczna napędzają współczesne samochody i czym różni się pojazd z napędem spalinowym od pojazdu z napędem elektrycznym.

Warsztaty dla uczniów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki fot. Jolanta Skwaradowska (9)

- Dzieci w tym wieku są bardzo kreatywne, mają ciekawe pomysły i czasem w niebanalny sposób rozumieją pewne zjawiska. Zaczynamy wykładem, potem odbędą się warsztaty praktyczne podczas których pokażemy modele silników spalinowych i innych elementów samochodów. Niektóre zostały wykonane samodzielnie przez naszego naukowca profesora Ireneusza Szczygła. Są to modele działające, które można uruchomić, odpalić i widać, co się w nich dzieje – powiedział dr hab. inż. Grzegorz Przybyła, prof. PŚ.

W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr. 24 w Rudzie Śląskiej.

 - Takie zajęcia są bardzo interesujące dla maluchów. W dodatku po raz pierwszy zobaczyły, jak wygląda uczelnia, sala wykładowa czy laboratorium. To dla nich bardzo duże i wartościowe przeżycie, takie dotknięcie żywej nauki. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy skorzystać z takiej możliwości – powiedziała Pani Justyna nauczycielka z rudzkiej szkoły.

Podczas warsztatów dzieci mogły zobaczyć, jak pracują modele silników cieplnych, ogniwo wodorowe czy silnik elektryczny.  

Warszataty ISiE fot. Jolanta Skwaradowska (1)

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie