fot. Maciej Mutwil (26)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 29.05.2024     Aktualizacja: 31.05.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

W Pyrzowicach rozmawiano o przyszłości lotnictwa

W ramach drugiego dnia Tygodnia Latania we wtorek, 28 maja, na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice odbyła się konferencja naukowa z udziałem ekspertów z zakresu przemysłu lotniczego. W Dniu Transportu Lotniczego debatowano o kierunkach rozwoju branży i wyzwaniach, z jakimi będą się mierzyć w najbliższym czasie firmy z sektora lotniczego. Wydarzenie wpisało się w obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

- Lotnictwo było i jest przyszłością, od samego początku, jak tylko zaczęło się rozwijać. Na początku nie rozumiano jeszcze tego fenomenu, ale w momencie, kiedy lotnictwo zyskało zastosowanie w sferze militarnej, to się zmieniło. Dziś widzimy, że m.in. drony mogą odgrywać ważną rolę podczas konfliktów zbrojnych, stąd potrzeba nieustannego unowocześniania tych technologii – powiedział dr hab. iż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej i jednocześnie organizator konferencji na lotnisku w Pyrzowicach.

fot. Maciej Mutwil (29)

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli najważniejszych instytucji lotniczych w kraju, a także reprezentantów czołowych firm lotniczych z przewoźnikami i producentami sprzętu lotniczego na czele. Wśród gości znaleźli się także naukowcy zajmujący się lotnictwem.

- Lotnictwo to są nowe technologie, nowe materiały, wszystko to, co nowego niesie nauka w technice, ale także w medycynie i naukach społecznych. Każdą dziedzinę nauki w mniejszym czy większym stopniu znajdziemy w lotnictwie. Odnalezienie się w tej branży jest łatwe, a perspektywa pracy niemal pewna – dodał prof. Kozuba.

Podczas konferencji rozmawiano m.in. o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą lotnictwo, a tym jest przede wszystkim konieczność kształcenia kadr, ale także walka z nadmierną emisją szkodliwych gazów do środowiska.

Podkreślano, że poza okresem pandemii COVID 19, kiedy transport lotniczy na chwilę przeżywał kryzys, widzimy raczej tendencję wzrostową. Ponieważ jest to forma transportu, która pozostawia po sobie największy ślad węglowy, nieustannie należy opracowywać bardziej zrównoważone paliwa. Komisja Europejska zatwierdziła przepisy ograniczające emisję CO2 i już do 2025 r. należy o 2 proc. zmniejszyć emisję gazów w lotnictwie. To spore wyzwanie dla branży. Mimo to, przed lotnictwem prawdopodobnie złota era, czego przykładem jest proponowany ogromny rozwój Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice Airport.

fot. Maciej Mutwil (3)

Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik potwierdził wczoraj, że w planie jest ogromna inwestycja mająca na celu rozwój lotniska. Pierwsze umowy na realizację zostaną podpisane już w tym roku.

- Plan rozwoju katowickiego lotniska do 2028 roku ma charakter kompleksowy. Jego kluczowym punktem jest budowa głównego terminalu pasażerskiego i powiązanego z nim nowego układu drogowego. Równie istotna jest rozbudowa parkingów terenowych, parkingu wielopoziomowego oraz stworzenie centrum przesiadkowego – zapowiedział prezes Tomasik i dodał, że cała ta inwestycja pozwoli do 2028 r. wygenerować ruch pasażerski na poziomie 7,5 mln pasażerów rocznie. Co jednak najważniejsze dla rozwoju branży – dzięki tej inwestycji powstanie około 8 tysięcy nowych miejsc pracy.

- Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Politechnika Śląska zna prognozy, które mówią, że lotnictwo w najbliższych latach będzie się rozwijać bardzo szybko – 10 proc.  w skali roku. Na kierunku transport oferujemy studia ze specjalnością mechanik lotniczy i nawigacja powietrzna. Kształcenie odbywa się w ścisłej współpracy z firmami, w których mogą podjąć pracę. Taka współpraca pozwala też studentom już w trakcie studiów uzyskiwać odpowiednie uprawnienia i certyfikaty – wyjaśnił prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz – prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej.

Podczas konferencji podkreślano, że tak dynamiczny rozwój lotnictwa w regionie nie byłby możliwy, gdyby nie obecność Polski w Unii Europejskiej.

fot. Maciej Mutwil (30)
fot. Maciej Mutwil (25)

Dyskusjom nt. przyszłości lotnictwa przysłuchiwali się studenci kierunków i specjalności lotniczych Politechniki Śląskiej, którzy mogli wczoraj spotkać się i porozmawiać osobiście z przedstawicieli firm z branży, którzy oferowali praktyki i staże, a także gwarantowali możliwość rozwoju od szkoleń po pracę w strukturach firm związanych z obsługą pasażerską, eksploatacją i budową sprzętu lotniczego oraz bezpieczeństwem w ruchu lotniczym. Na terenie lotniska odbyły się też prezentacje sprzętu lotniczego. Zorganizowano również konkurs wiedzy nt. lotnictwa.

Przypominamy, że Tydzień Latania trwa do niedzieli, 2 czerwca.

Szczegółowe informacje nt. kolejnych wydarzeń można znaleźć na stronie: Tydzień Latania | Europejskie Miasto Nauki 2024 KATOWICE.

slider z tekstem (1)

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie