Na zdjęciu widzimy zebranych na Sali uczestników spotkania. Wszyscy siedzą i słuchają wykładu.
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 02.02.2022     Aktualizacja: 04.02.2022

W Metropolii powstała Dolina Wodorowa

Przedstawiciele uczelni, samorządów, spółek paliwowych i energetycznych powołali w 31 stycznia 2022 roku Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową. Jej głównym celem jest podejmowanie wspólnych działań, zmierzających do upowszechnienia wodoru jako paliwa przyszłości w transporcie oraz energetyce.

Jednym z inicjatorów powołania Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej jest Politechnika Śląska. Dokument w tej sprawie w imieniu Rektora PŚ, podpisał Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.

Z badań prowadzonych na świecie wynika, że wodór może być wykorzystywany jako magazyn dla energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł. Jest to szczególnie istotne w kontekście konieczności transformacji energetycznej i systematycznego ograniczania produkcji prądu i ciepła z węgla. To również podstawowy aspekt działalności powstającej Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej.

-Rola wodoru w dekarbonizacji gospodarki jest ogromna. Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce państwa i regionów, takich jak chociażby Górny Śląsk i Małopolska oraz ich doskonalenie jest poważnym wyzwaniem. Konieczna jest integracja środowisk i budowanie kompetencji. Z tego powodu takie inicjatywy są konieczne.  Politechnika Śląska od lat prowadzi działalność badawczo rozwojową w tym aspekcie. Uważam, że nasz potencjał bardzo dużo wniesie do działalności Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej- dodaje dr hab. inż. Sebastian Werle, prof. PŚ, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, koordynator 6. Priorytetowego Obszaru BadawczegoOchrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka”.

Powstanie Doliny jest nie tylko realizacją Polskiej Strategii Wodorowej, opublikowanej w grudniu ubiegłego roku, ale także istotnym krokiem w stronę innowacyjności i dekarbonizacji polskiej gospodarki. Warto dodać, że Polska jest jednym z czołowych producentów wodoru na świecie. Do tej pory Doliny Wodorowe powstały m.in. na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu.

Członkami Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej stali się reprezentanci m.in. uczelni, spółek energetycznych i paliwowych, instytutów badawczych, samorządów, organizacji biznesowych.

Więcej informacji Dolina Wodorowa powstała w Metropolii. Wodór może stać się nową specjalizacją regionu - Metropolia GZM

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie