Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 13.05.2022     Aktualizacja: 24.05.2022

W domu studenckim „Rzepicha” zamieszkają uchodźcy z Ukrainy

Około 200 uchodźców z Ukrainy znajdzie schronienie w domu studenckim Politechniki Śląskiej „Rzepicha”. Uczelnia wyremontowała budynek i wspólnie ze sponsorami wyposażyła pokoje.

Politechnika Śląska od samego początku wojny w Ukrainie włączyła się w pomoc uchodźcom. Dzisiaj oficjalnie otwarto wyremontowany akademik „Rzepicha”, w którym swój tymczasowy dom znajdzie około 200 uchodźców. Na uroczystości otwarcia obecny był rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, wiceprezydent Gliwic Aleksandra Wysocka oraz Małgorzata Węglarska z Caritas Diecezji Gliwickiej.

– Politechnika Śląska praktycznie od pierwszych dni konfliktu udziela wsparcia uchodźcom. Wykorzystujemy naszą infrastrukturę w zakresie możliwości zakwaterowania i w akademikach, i w domu asystenta, we wszystkich kampusach Politechniki Śląskiej. Ponieważ te potrzeby są znacznie większe zdecydowaliśmy, aby ten akademik, który początkowo był wyłączony z eksploatacji, ponownie przywrócić po odświeżeniu i wymianie umeblowania – powiedział rektor.

Docelowo w domu studenckim „Rzepicha” zamieszka około 200 uchodźców z Ukrainy. Pokoje są odświeżone; wszystkie meble, materace i pościel są nowe. 

– W Gliwicach to już kolejny ośrodek dla uchodźców z Ukrainy, tym razem otwarty przez Politechnikę Śląską. Uczelnia jest naszym partnerem w staraniach o zapewnienie godnych warunków naszym gościom z Ukrainy. Do tej pory w takich ośrodkach zorganizowanych przez miasto zakwaterowanie znalazło około 500 osób, w zasobach Politechniki w Gliwicach około 100 osób. Ten ośrodek będzie kolejnym, który będzie mógł przyjąć rodziny potrzebujące wsparcia – powiedziała wiceprezydent Gliwic Aleksandra Wysocka.

Część wyposażenia w domu studenckim przekazał Caritas Diecezji Gliwickiej. – Politechnika Śląska zwróciła się do Caritas z prośbą o wsparcie. Przekazaliśmy część materiałów, które pomogły w wyposażeniu budynku – materace, kołdry, pościel. Caritas Diecezji Gliwickiej cały czas świadczy działania pomocowe na rzecz uchodźców, rodzin czy osób indywidualnych. Mamy Centrum Migracji i Uchodźców w centrali w Caritas Diecezji Gliwickiej i tam rejestrowane są osoby, które potrzebują wsparcia – mówi Małgorzata Węglarska z Caritas Diecezji Gliwickiej.

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy zamieszkają w domu studenckim „Rzepicha” już w poniedziałek 16 maja. 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie