Start - Aktualności - VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie Bezpieczeństwem w Technikach, Technologiach i Polityce Transportowej”
VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
„Zarządzanie Bezpieczeństwem w Technikach, Technologiach i Polityce Transportowej”
W dniach 3–5 grudnia 2024 roku w Szczyrku odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie Bezpieczeństwem w Technikach, Technologiach i Polityce Transportowej”. Konferencja została zorganizowana w ramach wydarzenia Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było zastosowanie nowoczesnych technologii w transporcie lotniczym. Konferencja miała na celu nawiązania trwałej współpracy, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk środowisk reprezentujących wszystkie rodzaje transportu w zakresie bezpieczeństwa.
- Ta konferencja to okazja, by wyciągnąć wspólnie wnioski z dotychczasowych działań i kształtować kolejne projekty i badania naukowe w obszarze lotnictwa – powiedział Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ, otwierając wydarzenie.
- Politechnika Śląska jest jedną z pięciu uczelni w Polsce, która kształci personel lotniczy lotnictwa cywilnego. Ten proces, który realizujemy jest szczególnie ważny w dzisiejszych, niestabilnych czasach, w których spotkamy się z licznymi zagrożeniami. To ten personel, jeśli dojdzie do sytuacji kryzysowej, będzie bezpośrednim zapleczem sił powietrznych RP – zaznaczył Prof. PŚ Jarosław Kozuba – organizator konferencji oraz dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej.
- Jak każdy chłopak byłem zafascynowany lotnictwem od najmłodszych lat i samoloty były tymi obiektami, którymi się interesowałem w młodym wieku. Pewnie stąd ta pasja i radość z tworzenia Akademickiego Ośrodka Kształcenia Lotniczego na Politechnice Śląskiej – powiedział prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej w latach 2016-2024, który na początku konferencji został uhonorowany statuetką Ikara. – Było to możliwe dzięki wysiłkom prof. Jarosława Kozuby oraz prof. Bogusława Łazarza, ówczesnego dziekana Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ, który te działania wspierał. Bardzo mocno wsparło nas miasto Gliwice, które zaoferowało teren na lotnisku, który uczelnia mogła wykupić i na nim rozwijać Ośrodek Kształcenia Lotniczego, a także zainwestowało w utwardzenie pasa startowego.
Podczas konferencji Politechnika Śląska podpisała umowę rozwijającą współpracę z firmą Silver Cargo, dzięki której studenci w trakcie nauki mają możliwość nabywania praktycznych kompetencji. – Dzięki temu, że nasi studenci podczas studiów nabywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale konkretne umiejętności w firmach związanych z branża lotniczą i uzyskują niezbędne certyfikaty, sprawia, że są bardzo poszukiwani na rynku pracy i często już podczas studiów podejmują pracę – dodał prof. Kozuba.
- Firma Silver Cargo zajmuje się głównie pośrednictwem pomiędzy spedycją a liniami lotniczymi. Współpraca z Politechniką Śląską i jej studentami jest dla wszystkich stron bardzo korzystna, ponieważ studenci mogą uczyć się od praktyków i są to kompetencje, których nie da zdobyć na uczelni. Nasza umowa to zwieńczenie już istniejącej współpracy. Studenci byli już u nas na praktykach i byli bardzo zadowoleni, a my również bardzo pozytywnie odebraliśmy studentów Politechniki Śląskiej – powiedziała Magdalena Podgórska, kierownik Zespołu Instruktorów Silver Cargo.
Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia związane z funkcjonowaniem zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem w transporcie lotniczym, drogowym, szynowym, morskim, wodnym śródlądowym i kosmicznym oraz jego techniczne, ekonomiczne, polityczne, psychologiczne aspekty.
Obrady toczyły się w następujących sekcjach: Polityczne, ekonomiczne i prawne aspekty bezpieczeństwa w transporcie; Organizacja kształcenia i szkolenia w transporcie; Zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów w transporcie; Budowa, eksploatacja i diagnostyka środków transportu; Bezzałogowe statki powietrzne; Zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem w transporcie; Czynnik ludzki w transporcie – kształtowanie, rola, zadania w systemach bezpieczeństwa transportu.
Konferencja była doskonałą okazją do zaprezentowania nowoczesnych urządzeń i systemów, w tym symulacyjnych znajdujących zastosowanie w procesach związanych z realizacją operacji lotniczych i ochronie lotnisk.
- Najciekawsze podczas konferencji były panele, na których mogliśmy się więcej dowiedzieć na temat nowych możliwości rozwoju kadr dla lotnictwa cywilnego, a konferencja stanowiła doskonałą możliwość dla wymiany doświadczeń w branży lotniczej - podsumowała Aleksandra Paczuska – naczelnik wydziału w Departamencie Lotnictwa Ministerstwa Infrastruktury.