Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 06.06.2022
Na zdjęciu widzimy stół prezydialny na scenie Sali konferencyjnej na przy którym siedzą uczestnicy. Przy mównicy stoi dziekan

VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna

W Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej w Rybniku trwa VII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna. Podczas czterodniowych obrad uczestnicy - naukowcy, eksperci, parlamentarzyści, przedstawiciele przedsiębiorstw górniczych i samorządów - dyskutować będą m.in. o przyszłości górnictwa, perspektywach zrównoważonego rozwoju energetyki oraz technologiach wspomagających eksploatację kopalin.

Ponad 250 osób z kraju i z zagranicy bierze udział w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej pt. „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzania i zrównoważony rozwój”. Spotkanie odbywa się w Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Śląskiej w Rybniku. – Jest to konferencja cykliczna, tym razem poświęcona, energii, środowisku eksploatacji kopalin, zarządzaniem i zrównoważonemu rozwojowi. Dzisiaj w obliczu agresji Rosji na Ukrainę sytuacja związana z energią na całym świecie wymaga zmiany. Mamy do czynienia z kryzysem dostępności do kopalin energetycznych, wzrastającymi cenami energii oraz z zagrożeniem środowiskowym i dlatego organizujemy to spotkanie – mówił dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku.

Na konferencji dyskutować będą przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, naukowcy, firmy działające w branży górniczej, przedstawiciele samorządów lokalnych i województwa śląskiego. 

Na zdjęciu widźmy uczestników konferencji siedzących na Sali. Na pierwszym planie trzech z nich ubranych jest w stroje galowe górnika

– Dzisiejsza sytuacja pokazuje, że bezpieczeństwo oraz dywersyfikacja dostaw paliw i zrównoważona produkcja energii to trendy, które mają potencjał synergiczny. Dzisiaj Europa stoi w obliczu odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań. Dotyczą one m.in. tego, czy mamy do czynienia z renesansem energetyki jądrowej i wolniejszym odchodzeniem od węgla, czy system handlu emisjami jako narzędzie realizacji polityki klimatycznej wymaga rewizji, czy Zielona Transformacja sektora energii nie zostanie w efekcie kryzysu wywołanego wojną zatrzymana oraz czy zielony wodór uzyskiwany z wykorzystaniem OZE jest wystarczającą alternatywą dla paliw kopalnych – powiedział dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, prof. PŚ. 

Obecny na konferencji senator Wojciech Piecha podkreślił, że tego typu konferencje są bardzo potrzebne. – Górnictwo w dalszym ciągu odgrywa bardzo ważną rolę w życiu gospodarczym Polski. Wytwarzamy prawie 50% energii elektrycznej z węgla kamiennego i ponad 20% węgla brunatnego, czyli to jest bardzo duży potencjał. Gdyby tego zabrakło, to możemy mieć duże problemy związane z importem i niepewnością dostaw energii. Dlatego górnictwo należy ochraniać tak długo, jak tylko jest to możliwe – powiedział senator Piecha.

– Takie konferencje jak ta kształtują poglądy i kierunki, w jakich mamy działać. Bez tego niestety będziemy błądzić. (…) Już teraz musimy wypracować konkretne działania, ponieważ ludzie w tej chwili potrzebują energii, a ta jest coraz droższa. Węgla zaczyna brakować. Likwidacja kopalń bez modernizacji energetyki jest nielogiczna, dlatego, że ten węgiel i tak musimy kupić, a na Zachodzie, na giełdzie jest on bardzo drogi, nawet 400 dolarów za tonę – mówił prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.   

Uczestnicy VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej w Rybniku debatować będą do 9 czerwca 2022 roku. Oprócz sesji przewidziano także wyjazdy studyjne m.in. do kopalń i przedsiębiorstw górniczych. Organizatorem konferencji jest Politechnika Śląska, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku oraz Stowarzyszenie Wychowanków PŚ oddział CKI Rybnik. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego oraz Polska Grupa Górnicza. 

konfa gornicza 2

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie