Start - Aktualności - Uroczystości Barbórkowe na Politechnice Śląskiej
Zdjęcia: Jolanta Skwaradowska i Martin Huć
Uroczystości Barbórkowe na Politechnice Śląskiej
Akademia Barbórkowa, Koncert Orkiestry KWK Sośnica, przemarsz uroczystego orszaku – na Politechnice Śląskiej odbyły się obchody Barbórki. W uroczystości udział wzięły władze Uczelni, Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu i władz samorządowych a także branży górniczej, związkowcy oraz zaproszeni goście.
Uroczystości Barbórkowe na Politechnice Śląskiej odbyły się już po raz 75. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła, następnie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem św. Barbary, na dziedzińcu Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Po południu, w holu wydziału, odbył się koncert Orkiestry KWK Sośnica a następnie zaplanowano Akademię Barbórkową.
- Tradycje Barbórkowe na Śląsku wciąż są bardzo silne, chociażby ze względu na to, że w wielu naszych rodzinach są jakieś korzenie górnicze – czy to nasi rodzice, dziadkowie lub ich rodzeństwo, pracowali w kopalniach – powiedział Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk.
- Górnictwo było kluczowym przemysłem nie tylko na Śląsku, ale także w kraju. Oczywiście teraz jesteśmy w dobie zmian. Wszyscy mówimy o nowoczesnej energetyce i myślę, że nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Również górnicy mają tego świadomość i patrzą z nadzieją na unowocześnienie górnictwa, na automatyzację, mechanizację, które zwiększają bezpieczeństwo i odciążają ich od trudnych warunków pracy. Co ważne i należy to podkreślić, zawsze będziemy związani z górnictwem, jeśli nie węgla kamiennego, to z wydobyciem surowców mineralnych, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania i rozwoju technologii – powiedziała Rektor.
Na wyzwania nowoczesnego górnictwa odpowiada Politechnika Śląska, kształcąc specjalistów w tym zakresie.
- Modyfikujemy nasze programy studiów tak, aby studenci mieli kompetencje potrzebne na rynku pracy w okresie transformacji, o czym świadczy także nazwa Wydziału. Dzisiaj to jest Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Mamy również znakomitych partnerów w tym zakresie jak Akademia Górniczo-Hutniczo oraz uczelnie z naszego sojuszu EURECA-PRO i znakomitych partnerów przemysłowych – dodał Rektor, prof. Marek Pawełczyk.
Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, dr hab. inż. Krzysztof Filipowicz, prof. PŚ zwrócił uwagę, że przemysł górniczy obecnie odgrywa istotną rolę w globalnej transformacji energetycznej, dążąc do zrównoważonego wykorzystania źródeł energii.
- Węgiel, choć jego rola ewoluuje, nadal stanowi ważny element bilansu energetycznego, zwłaszcza w Polsce. Sektor górniczy aktywnie dostosowuje się do nowych realiów, wspierając bezpieczeństwo energetyczne i rozwój gospodarczy kraju. Redukcja emisji jest priorytetem współczesnego górnictwa. Innowacyjne technologie, takie jak wychwytywanie i składowanie CO₂, zgazowanie węgla czy nowoczesne metody spalania, minimalizują wpływ na środowisko, zwiększając jednocześnie efektywność procesów. Automatyzacja i cyfryzacja przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa i efektywności. Wykorzystanie autonomicznych maszyn, systemów monitoringu oraz sztucznej inteligencji pozwala na optymalizację procesów i ograniczenie ryzyka - podkreślił Dziekan.
- Przemysł górniczy stawia również na zrównoważony rozwój, obejmując rekultywację terenów pogórniczych, efektywne wykorzystanie zasobów i integrację z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki tym działaniom górnictwo pozostaje kluczowym elementem gospodarki, dostosowując się do wyzwań współczesnego świata – dodał.
Podczas Uroczystej Akademii Barbórkowej odczytany został także list Minister Przemysłu prof. Marzeny Czarneckiej, jaki skierowała do uczestników obchodów.
- Barbórkowe spotkania to nie tylko czas refleksji nad bogatą historią i tradycjami górnictwa, ale przede wszystkim okazja do zgromadzenia w jednym miejscu przedstawicieli sektora górniczego, uczelni, świata nauki oraz przemysłu. To święto, które integruje środowiska i przypomina o znaczeniu współpracy w obliczu wyzwań, jakie niesie transformacja energetyczna i przemiany gospodarcze – napisała Minister Przemysłu.
Podczas Akademii Barbórkowej odbył się także tradycyjny skok przez skórę, który jest symbolem przyjęcia studentów kierunków górniczych do braci górniczej. Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej pod kierownictwem dyrygenta Lucjusza Andersa.
Po Akademii Barbórkowej uroczysty orszak, w pięknej zimowej scenerii przeszedł na miejsce spotkania biesiadnego w ramach III Ogólnopolskiego Spotkania Gwarków 2024, które odbyło się w PreZero Arena Gliwice. Tam wyróżniono poprzedniego Dziekana Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, prof. Franciszka Plewę, pomysłodawcę Ogólnopolskiego Spotkania Gwarków. Profesor Plewa otrzymał od obecnego dziekana, honorowy kordzik górniczy.
- Jestem niezwykle zaskoczony i wdzięczny, że w tak wspaniałej atmosferze naszego wydarzenia mogłem otrzymać to wyróżnienie - mówił prof. Franciszek Plewa.