Na zdjęciu widzimy grupę około 30 osób pozujących do wspólnego zdjęcia na schodach w holu wydziału
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 08.11.2022

Uroczysta inauguracja studiów „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych”

Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej odbyła się uroczysta inauguracja studiów podyplomowych „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych”. Kierunek uruchomiono we współpracy z Instytutem Techniki Górniczej KOMAG, Głównym Instytutem Górnictwa oraz Jastrzębską Spółką Węglową.

Inauguracja odbyła się 5 listopada 2022 roku. Na uroczystości obecni byli prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ; dziekan wydziału prof. Franciszek Plewa; podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik, a także przedstawiciele firm, które współtworzą nowy kierunek.

– „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych” to pierwsze studia swoim zakresem obejmujące nie tylko IT, ale również OT oraz elementy certyfikacji produktów i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa – powiedział dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej prof. Franciszek Plewa.

­– To wyjście naprzeciw potrzebie czasu, dlatego że przemysł wydobywczy, energetyka, automatyka i wiele innych przestrzeni gospodarki w chwili obecnej jest bardzo narażona na cyberataki. Powołanie studiów z zakresy cyberbezpieczeństwa na Politechnice Śląskiej wydaje się najwłaściwszą lokalizacją tego kierunku. (…) To jest pierwszy krok do dogonienia Europy i świata, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, a kadry, które od dzisiaj uczelnia będzie kształcić, wypełnią tę lukę – powiedział pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik.

– Cyberbezpieczeństwo to kluczowa technologia, która będzie się bardzo dynamicznie rozwijała. Liczba ataków cybernetycznych ciągle rośnie, więc musimy podnosić swoje kwalifikacje i kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa – dodał prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.

Polsl-cyber-60 (1)

Studia „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych” powstały we współpracy z Instytutem Techniki Górniczej KOMAG, Głównym Instytutem Górnictwa oraz Jastrzębską Spółką Węglową.

– My jako Instytut udostępnimy nasze cyberlaboratoria, które są wyposażone w odpowiednią liczbę komputerów i maszyn wirtualnych. Tam studenci będą nabywali swoje umiejętności – powiedział dyrektor KOMAGU dr hab. inż. Dariusz Prostański, prof. ITG KOMAG.  

– Studia te są związane z działalnością ISAC-GIG, czyli Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczego i energetycznego. Są to sektory kluczowe dla funkcjonowania gospodarki. Infrastruktura krytyczna w tym właśnie elektrownie, a także kopalnie, które dostarczają surowiec, są kluczowe. Dlatego trzeba robić wszystko, żeby te obiekty chronić także w obszarze cyberbezpieczeństwa – powiedział dyrektor GIG prof. Stanisław Prusek. 

„Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych” to studia podyplomowe, które umożliwią słuchaczom zgłębienie wiedzy w zakresie zasad funkcjonowania Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, zasad działania sterowników przemysłowych, sposobów modelowania zagrożeń oraz projektowania zabezpieczeń, sposobów testowania bezpieczeństwa aplikacji i sieci komputerowych czy zasad gromadzenia materiału dowodowego. Studia będą prowadzone przez renomowanych specjalistów oraz wykładowców w dziedzinie IT i OT, którzy są również praktykami w tej dziedzinie.

Podczas inauguracji zostało podpisane porozumienia z Cisco Limited International. Porozumienie jest ściśle związane z kierunkiem zainaugurowanych studiów i ma na celu podnoszenie kompetencji podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w zakresie świadomości zagrożeń, metod ataków w cyberprzestrzeni oraz prawnych, organizacyjnych i technicznych umiejętności przeciwdziałania zagrożeniom w systemach i sieciach teleinformatycznych. W imieniu CISCO porozumienie podpisał Piotr Skirski, dyrektor ds. projektów strategicznych Cisco Systems Poland Sp. z o.o. 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie