Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 13.07.2022

Uniwersytet w León zaprasza na konferencję w ramach konsorcjum EURECA-PRO

Uniwersytet w León w Hiszpanii zaprasza naukowców Politechniki Śląskiej na konferencję na temat 12. celu zrównoważonego rozwoju ONZ – odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Wydarzenie organizowane w ramach konsorcjum EURECA-PRO odbędzie się w dniach 19-21 października 2022 roku.

Właśnie wokół tego celu – odpowiedzialna konsumpcja i produkcja – obraca się aktywność konsorcjum EURECA-PRO, które zrzesza osiem europejskich ośrodków akademickich. Politechnika Śląska jest jednym z nich.

Konferencja na Uniwersytecie w León to okazja do spotkania ekspertów i wymiany doświadczeń. Podczas tego interdyscyplinarnego forum uczestnicy przedstawią swoje innowacyjne rozwiązania w zakresie odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji, łącząc perspektywy technologiczne, humanistyczne, ekonomiczne, edukacyjne, społeczne i środowiskowe.

W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. konferencje plenarne, dyskusje panelowe, warsztaty.

Będzie też czas na prezentacje ustne dotyczące motywów przewodnik konsorcjum EURECA-PRO. Są to:

- Inteligentne i zdrowe społeczeństwa

- Recykling, ponowne użycie i dłuższa żywotność produktów

- Świeże powietrze, czysta woda, zdrowa gleba i różnorodność biologiczna

- Czystsza energia i przełomowe czyste innowacje technologiczne

- Przemysł 4.0.

Zainteresowanie wygłoszeniem referatem naukowcy zajmujący się badaniami w wyżej wymienionych obszarach, mogą przesłać swoje krótkie referaty (1500 słów) do 16 września. Zostaną one opublikowane w Springer Proceedings in Earth and Environmental Sciences (Springer Proceedings in Earth and Environmental Sciences | Book series home).

Szczegóły dotyczące konferencji oraz szczegółowy program można znaleźć na stronie www.conference.eurecapro.eu.

Konsorcjum EURECA-PRO (European University on Responsible Consumption and Production) zrzesza 8 europejskich uniwersytetów: Politechnika Śląska, Montanuniversität Leoben (Austria), Technische Universität Bergakademie Freiberg (Niemcy), Technical University of Crete (Grecja), Universidad de León (Hiszpania), University of Petrosani (Rumunia), University of Applied Sciences Mittweida (Niemcy) oraz Hasselt University (Belgia).

Zasadniczym celem konsorcjum jest stworzenie warunków organizacyjnych i formalno-prawnych dla funkcjonowania Uniwersytetu Europejskiego, który ma być platformą dla wspólnych działań wielu uczelni z różnych krajów m.in. w zakresie kształcenia, prowadzenia badań naukowych, transferu technologii, promocji oraz umiędzynarodowieniu.