Na zdjęciu widzimy uczestników spotkania stojących w Sali, za nimi na ścianie monitor na którym widać logo Politechniki Śląskiej.
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 11.01.2023

Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR i Fundacją Pogranicze Bez Barier

Politechnika Śląska podpisała umowę z Beskidzką Grupą GOPR oraz Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych Pogranicze Bez Barier. Współpraca będzie dotyczyć działalności naukowo-badawczej, kształcenia i doskonalenia kadr, a także realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Zakres współpracy jest szeroki. Jednym z nich jest projekt, który umożliwi korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje specjalny wózek dla takich osób oraz oprogramowanie, które będzie wyznaczać dostępne dla nich trasy leśne i górskie w Beskidach.

– Ze względu na kompleksowość tego projektu może on objąć wiele wydziałów Politechniki Śląskiej. W projekcie mamy technologie informatyczne, technologie związane z pojazdami, a także różnego rodzaju aplikacje systemowe. To także współpraca z zespołami badawczymi i ze studentami z kół naukowych, w których działa wielu pasjonatów. Temat projektu jest niezwykle interesujący – podkreślił rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Projekt specjalnego wózka umożliwiającego korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami powstaje na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ.

Na zdjęciu widzimy rektora Politechniki Śląskiej oraz naczelnika beskidzkiej grupy GOPR i Prezesa Fundacji podpisujących przy stole umowy.

– Od ponad roku realizujemy wspólnie z GOPR oraz Fundacją Pogranicze Bez Barier projektGóry bez barier” w ramach konkursu NCBR „Rzeczy są dla ludzi”. W ramach tego projektu powstaje specjalistyczny wózek, a także oprogramowanie, które umożliwi poruszanie się takim wózkiem na szlakach. W tej chwili realizujemy prace koncepcyjne i testowe. Poznajemy potrzeby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, aby wózek spełniał ich oczekiwania. Bardzo ważna jest też kwestia informatyczna. Chcemy, by wózki dostępne były w systemie wypożyczalni, natomiast osoby z niepełnosprawnościami mogły z nich korzystać bez asysty i za pomocą aplikacji czy komunikatów głosowych przemierzać szklaki w Beskidach – powiedział dr hab. inż. Piotr Folęga, prof. PŚ, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ.

Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR oraz Fundacją Pogranicze Bez Barier przewiduje także realizację szkoleń. Jednym z nich ma być szkolenie ratowników górskich z zakresu obsługi dronów. –  Każda dziedzina, w której się poruszamy, również ta związana z ratownictwem, ciągle się rozwija, pojawiają się nowe technologie, które wykorzystywane są w ratownictwie jak np. drony. Dlatego chcielibyśmy współdziałać w tym zakresie z naukowcami Politechniki Śląskiej – powiedział Marcin Szczurek, naczelnik beskidzkiej grupy GOPR.

Dzięki umowie, Politechnika Śląska będzie też mogła współpracować z powstającym w Bielsku Białej Śląskim Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. – W centrum przewidujemy miejsce dla Politechniki Śląskiej, szczególnie w zakresie wspólnych badań czy szkoleń. Moglibyśmy testować różnego rodzaju pojazdy elektryczne, które wcześniej czy później pojawią się w ratownictwie – powiedział Bogumił Kanik, prezes zarządu Fundacji Pogranicze Bez Barier.

Podpisanie umowy Politechniki Śląskiej z GOPR oraz Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych Pogranicze Bez Barier to szansa na realizacje kolejnych projektów związanych z turystyką górską, głównie dla osób z niepełnosprawnościami, na innych wydziałach Uczelni.