Na zdjęciu widzimy rektora oraz dyrektor BASF Polska ściskających ręce po podpisaniu umowy
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 15.01.2023     Aktualizacja: 16.01.2023

Umowa Politechniki Śląskiej z BASF Polska

Opracowywanie i rozwijanie innowacyjnych projektów z dziedziny nowych technologii, kształcenie wykwalifikowanych kadr dla gospodarki, wymiana doświadczeń, realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych – Politechnika Śląska podpisała umowę o współpracy z BASF Polska. To kolejny partner przemysłu, z którym będzie współpracować nasza Uczelnia.

Umowę podpisał rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz Katarzyna Byczkowska, dyrektorka zarządzająca BASF Polska. – Ta umowa wpisuje się w ogólną strategię Uczelni, dotyczącą współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z firmami, które są liderami na rynku. Z firmą BASF już od pewnego czasu współpracujemy, na razie w obszarze działalności dydaktycznej, kształcenia, wykładów czy konkursów. Chcielibyśmy rozszerzyć ten zakres o realizację prac badawczo-rozwojowych, a także zaangażować firmę w nowoczesne kształcenie w obszarze chemii oraz inżynierii chemicznej – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Jednym z obszarów, które Politechnika Śląska zaproponowała BASF Polska, jako pole do współpracy, jest wspólna realizacja studiów dualnych.

– Model kształcenia dualnego daje nam możliwość pozyskania najlepszych kandydatów na studia, którzy potem są najlepszymi fachowcami w swoich obszarach tematycznych. Im bardziej renomowane firmy uczestniczą w tym programie, tym kierunek jest atrakcyjniejszy dla studentów i tym więcej są w stanie zdobyć kompetencji zawodowych – dodał rektor.

BASF Polska jest zainteresowana realizacją projektów badawczo-rozwojowych w zakresie zrównoważonego rozwoju. – Biorąc pod uwagę rolę, jaką odgrywa obecnie zrównoważony rozwój i ochrona środowiska, interesuje nas współpraca w obszarze energii odnawialnej, gospodarki obiegu zamkniętego czy bio-surowców – stwierdziła Katarzyna Byczkowska, dyrektorka zarządzająca BASF Polska.

Współpraca Politechniki Śląskiej z koncernem trwa już od kilku lat. Jej inicjatorem był dr hab. inż. Nikodem Kuźnik, prof. PŚ. Początkowo były to wykłady z przedstawicielami firmy, którzy prezentowali najnowsze trendy rozwojowe, swoje technologie i kluczowe obszary badawcze.

– Zapraszaliśmy również przedstawicieli firmy BASF Polska na nasze sesje posterowe, gdzie dyplomanci Wydziału Chemicznego prezentowali wyniki swoich prac dyplomowych. Firma mogła poznać nasze obszary badawcze, a także potencjalnych pracowników. Nasi studenci brali też udział w konkursach organizowanych przez BASF Polska. To były początki, w tej chwili podpisaliśmy konkretną umowę o współpracy, dotyczącą kształcenia studentów, jak również działalności naukowej. Będzie ona związana z kluczowymi obszarami badawczymi takimi jak: nowoczesne materiały, zielone technologie z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego czy technologie wodorowe – powiedziała prof. Anna Chrobok z Wydziału Chemicznego, która odpowiada za rozwój współpracy z globalnym koncernem chemicznym.

O BASF w Polsce

Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, kosmetyczną, tworzywa sztuczne, rozwiązania dla rolnictwa, lakiery oraz katalizatory samochodowe. Zakład produkcyjny funkcjonuje w Środzie Śląskiej koło Wrocławia (katalizatory). Firma zatrudnia ponad 740 pracowników. Wartość sprzedaży BASF w Polsce za 2021 rok wyniosła 1 412 mln euro. Firma zaangażowana jest w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Dostarcza klientom innowacyjne produkty i rozwiązania przyczyniające się do skutecznej ochrony klimatu. Od 2010 roku, BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ponadto, w zakresie popularyzacji nauki chemii, BASF prowadzi projekt edukacyjny „chemiatomy” oraz realizuje wiele wspólnych działań edukacyjnych z polskimi szkołami i uczelniami. Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie: www.basf.pl

Zdjęcia: BASF Polska 

umowa z BASF 2 autor zdj, BASF Polska

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie