DSC_0076
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Martin Huć     Publikacja: 10.06.2024

Uczniowie z ALO wygrali Droniadę Junior

Pierwsze oraz drugie miejsce zajęli uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach w pierwszej edycji Droniady Junior.

Droniada Junior to jedną ze ścieżek Droniady GZM 2024. Odbywa się pod auspicjami Europejskiego Miasta Nauki Katowice (EMNK). Celem turnieju, skierowanego do uczniów szkół podstawowych i średnich, jest zainspirowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży w kierunku technologii dronowych,

- Konkurs odbywa się z wykorzystaniem małych, programowalnych dronów edukacyjnych, do których nie trzeba mieć żadnych uprawnień, co pozwoliło na skierowanie oferty konkursu do praktycznie każdego ucznia zainteresowanego dronami – tłumaczy dr inż. Aldona Rosner z Centrum Kształcenia Ustawicznego – Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, bo w eliminacjach wzięło udział ponad 110 uczestników z 20 szkół – głownie ze Śląska (Gliwic, Rybnika, Katowic, Przyszowic i Tychów), ale również z Warszawy oraz Przemyśla. Rywalizacja była prowadzona w trzech kategoriach wiekowych: klasy 4-6, klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe i miała charakter drużynowy - zespoły 2-3-osobowe.

Uczniowie zmierzyli się z dwoma zadaniami w ramach konkurencji „Operator dronów transportowych”. Było to pokonanie toru przeszkód, podczas którego sprawdzano umiejętności manualne oraz transport małej przesyłki do miejsca docelowego, podczas którego oceniano kompetencje programistyczne.

DSC_0056

Do finału w kategorii szkół ponadpodstawowych, który odbywał się w hali sportowej IV Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach, dostały się aż cztery drużyny z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Uczniowie sami dobierali się w zespoły. Przygotowywali się do turnieju w wolnym czasie. Oni jednak doskonale dają sobie radę z programowaniem, bo w szkole mamy dodatkowy przedmiot, który jest z tym związany. W zawodach musieli sobie radzić z presją czasu i myślę, że to było dla uczestników największą trudnością – tłumaczy dr Małgorzata Szymaszek, nauczycielka w ALO w Gliwicach i opiekunka drużyn w Droniadzie Junior.

Ostatecznie, po zaciętej rywalizacji, w kategorii szkół ponadpodstawowych na dwóch najwyższych stopniach podium znaleźli się uczniowie ALO Politechniki Śląskiej z drużyn SpaceCoffee oraz MMK Sky. Wśród klas 4-6 triumfowali przedstawiciele z SP 35 w Rybniku pod nazwą drużyna Słońca, a w kategorii klas 7-8 drużyna ANBLA ze SP 350 w Warszawie. Laureaci otrzymali puchary, medale oraz liczne nagrody.

- Rywalizacja w finale była bardzo wyrównana, a poziom kompetencji bardzo wysoki – mówi dr inż. Aldona Rosner. - Cieszy nas niezwykle fakt, iż uczestnicy bardzo dobrze pracowali w swoich zespołach, rozwijając w ten sposób kompetencje interpersonalne, w tym prace zespołową i komunikację w zespole, tak bardzo poszukiwane kompetencje przez pracodawców.

– Należymy do koła naukowego, które działa na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej pod nazwą SpaceCoffee - mówi Kamil Moszumański ze zwycięskiej drużyny SpaceCoffee. - Cieszymy się zwycięstwa. To była dla nas fajna przygoda. Świetnie nam poszło z programowaniem drona, więc gdy dowiedzieliśmy się, że uzyskaliśmy drugi czas na torze przeszkód, to liczyliśmy na wygraną.

DSC_0073

Przed nami jeszcze druga konkurencja, czyli „Transport przyszłości w mieście 2050”.

- Na ten moment ogłosiliśmy wyniki eliminacji i sześć drużyn zaprosiliśmy do finału, który odbędzie się 19 czerwca na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach – mówi dr inż. Aldona Rosner.

Wystartują w nich ponownie SpaceCoffee z ALO w Gliwicach, a także trzy drużyny z Zespół Szkół Łączności w Gliwicach oraz po jednej z Zespołu Szkół Samochodowych w Gliwicach i Zespołu Szkół Mechanicznych z Rybnika.

Organizatorami Droniady Junior są Fundacja Instytut Mikromakro, Little Bit Academy oraz Politechnika Śląska. W przygotowaniu zawodów pomagają wolontariusze współpracujący przy Centrum Kształceniu Ustawicznego – Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.

DSC_0041
slider-z-tekstem

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie