Zdjęcie uczestników uroczystości
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 13.07.2021     Aktualizacja: 19.07.2021

Uczczono pamięć zastrzelonych w 1941 roku profesorów lwowskich uczelni

Od 2 do 4 lipca 2021 r. we Lwowie odbywały się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę mordu profesorów lwowskich dokonanego przez Specjalny Oddział Operacyjny Policji Bezpieczeństwa Rzeszy. Do zbrodni doszło 4 lipca 1941 na Wzgórzach Wuleckich.  W uroczystościach upamiętniających tragedię wzięli udział przedstawiciele Politechniki Śląskiej. 

Zdjęcie uczestników uroczystości

Głównym punktem obchodów była modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych profesorów przez władze Lwowa, Konsula Generalnego RP we Lwowie, przedstawicieli uczelni polskich i lwowskich. Politechnikę Śląską reprezentowali prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, Dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej oraz prof. dr hab. inż. Wojciech Zieliński, rektor Uczelni w latach 2002-2008, doktor honoris causa Politechniki Lwowskiej, przewodniczący Komisji ds. historii i tradycji Politechniki Śląskiej.

Zbrodnie niemieckie w krajach okupowanych wynikały z przyjętej w lipcu 1939 r. przez faszystowskie Niemcy doktryny prowadzącej do wyniszczenia elit oraz ludności pochodzenia żydowskiego. W Polsce te działania przyjmowały bardzo radykalny charakter. 

Zdjęcie uczestników uroczystości

Już 6 listopada 1939 r., w ramach tzw. Sonderaktion Krakau aresztowano 184 profesorów, głównie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także z Akademii Górniczej i uwięziono ich w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Dzięki międzynarodowym protestom część więźniów zwolniono w lutym 1940 r. Jednakże co najmniej dwudziestu spośród aresztowanych profesorów zmarło lub zostało rozstrzelanych.

30 czerwca 1941 roku, po zajęciu Lwowa przez wojska niemieckie, zaczęły się aresztowania lwowskich profesorów. 2 i 3 lipca aresztowano 52 osoby, w tym 21. profesorów Uniwersytetu i Politechniki Lwowskiej, ich rodziny oraz kilka przypadkowych osób. Większość aresztowanych została rozstrzelana 4 lipca nad ranem na Wzgórzach Wuleckich. Ostatni, Kazimierz Bartel, profesor Politechniki Lwowskiej, premier pięciu rządów RP w 1926 r., został rozstrzelany 26 lipca.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie