na zdjęciu trzy kobiety w laboratorium
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 18.07.2024     Aktualizacja: 19.07.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Tydzień Mikroświata na półmetku

Co żyje wewnątrz roślin, czy kuchnia może być małym laboratorium, co żyje w naszych jelitach, co znajduje się wewnątrz komórki nowotworowej i jak profesjonalnie pobierać ślady na miejscu przestępstwa - tego wszystkiego i nie tylko mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów i wykładów organizowanych w ramach Tygodnia Mikroświata. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Tydzień Mikroświata już na półmetku. Były wykłady, pokazy, warsztaty, ale sporo atrakcji jeszcze przed nami. – Zajęcia w ramach imprezy cieszą się dużą popularnością. Przychodzą dzieci, dorośli, osoby starsze. Zdarza się, że warsztaty się przedłużają, ponieważ uczestnicy mają wiele pytań lub chcą ponownie zobaczyć ciekawe eksperymenty – mówi dr Justyna Michalska z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki na Politechnice Śląskiej.

na zdjęciu naukowczyni trzyma fiolkę z płynem fluoroscencyjnym

W środę odbyły się zajęcia pod hasłem „Poszukiwane! Pożyteczne bakterie i ich ważne cechy”, „Mikroświat w moim ciele i wokół mnie – czy wszystkich mikroorganizmów należy się bać” oraz „Mikrocywilizacja jelitowa”, które poprowadziła Paulina Sowik doktorantka w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej na Politechnice Śląskiej.

- Na warsztatach można się było dowiedzieć jakie mikroorganizmy żyją w naszym przewodzie pokarmowym a w szczególności w jelitach. Które z nich naturalnie zasiedlają nasz mikrobiom jelitowy, jak ważne jest, aby o niego dbać. Starałam się również obalić kilka mitów i uproszczeń w tej dziedzinie jak np. to, że jelita to nasz drugi mózg – zaznacza doktorantka.

Po części teoretycznej przyszedł czas na badania. - Uczestnicy mogli przekonać się, jak wykonać posiewy, zaznajomić z podstawą barwienia bakterii i innych mikroorganizmów, więc były to zajęcia podobne do tych, jakie mają nasi studenci – dodała naukowczyni.

na zdjęciu uczestnicy warsztatów w laboratorium

Wiedza przekazywana na takich warsztatach na pewno przyda się w życiu codziennym. - Nie każdy wie, że w naszym ciele jest więcej mikroorganizmów niż ludzi na świecie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, które z nich mogą być dla nas pożyteczne a które mogą nam zaszkodzić   – powiedziała dr inż. Anna Byczek – Wyrostek z Centrum Biotechnologii na Politechnice Śląskiej.

Z warsztatów skorzystały m.in. maturzystki Dominika Curyło i Paulina Lipińska.

- Bardzo nam się tutaj poddało. Uważam, że już w szkole średniej powinny być takie zajęcia – mówi Monika. – Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, przekazanych w znacznie ciekawszy sposób niż sam wykład. Dzięki takim zajęciom można przekonać się do nauk ścisłych – dodaje Paulina.  

W czwartek uczestnicy Tygodnia Mikroświata dowiedzieli się co żyje wewnątrz roślin, poznali „odlotowe przygody latających bakterii” oraz wzięli udział w warsztatach „Mikroświat makro-możliwości”.

na zdjęciu uczestnicy podczas warsztatów

- Ten wykład i warsztaty skierowane były do dzieci. Chcieliśmy z nimi porozmawiać o tym czym są mikroorganizmy, czy są złe czy dobre. Rozmawialiśmy także o wirusach i ich wykorzystaniu jako alternatywy dla antybiotyków. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach, oglądały mikroorganizmy pod mikroskopem – wyjaśnia dr Justyna Michalska z Katedry Biotechnologii.   

- Uważam, że z takich zajęć można wynieść bardzo dużo informacji, bo nauka poprzez praktykę jest ciekawsza. Większość ludzi woli się uczyć właśnie poprzez praktykę – podsumowała naukowczyni.

Więcej informacji o zajęciach na stronie: https://program.miastonauki.pl/tydzien-mikroswiata.

tydzien mikro sroda 7fot. Maciej Mutwil (29)
slider z tekstem

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie