Start - Aktualności - Tydzień Eko z Politechniką Śląską

Tydzień Eko z Politechniką Śląską
Świat ekologii i zrównoważony rozwój – to główne hasło trwającego Tygodnia Eko na Politechnice Śląskiej. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
W programie Tygodnia Eko znajdą się niezwykłe warsztaty, spotkania i wykłady popularnonaukowe, które ukazują różnorodność i wieloaspektowość ekologicznych zagadnień, w niemal każdej dyscyplinie życia.
- Tydzień Eko w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 to wyjątkowy czas, w którym chcemy nie tylko promować ekologiczne postawy, ale też uświadomić, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. To świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o ekologii i zrozumieć, że troska o naturę to nie tylko obowiązek, ale także inspirująca podróż pełna innowacji i ciekawych rozwiązań. Tydzień Eko ma na celu zachęcić nas wszystkich do działania na rzecz naszej planety i pokazać, że ekologia może być pasją, a nie tylko koniecznością – mówi kuratorka wydarzenia dr hab. inż. Ewa Brągoszewska, prof. PŚ.
Promowanie ekologicznych postaw i edukacja są kluczowe, bo to od naszej świadomości zależy przyszłość naszej planety. - Edukacja ekologiczna uczy, jakie konsekwencje mają nasze codzienne wybory i jak możemy żyć bardziej świadomie. Dzięki temu możemy lepiej dbać o naszą planetę, chronić zasoby naturalne i przeciwdziałać zmianom klimatycznym. To ważne, żeby już teraz podejmować działania, które zapewnią lepsze życie nam i przyszłym pokoleniom – dodała naukowczyni.
Impreza skierowana jest do wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o ekologii – od rodzin z dziećmi, przez młodzież, po dorosłych i seniorów. Każdy, kto chce zrozumieć, jak ważne są ekologiczne postawy i co można zrobić, by żyć w zgodzie z naturą, znajdzie tu coś dla siebie.
W pierwszym dniu odbyły warsztaty i spotkania. W katowickim Centrum Kreatywności spinPLACE zorganizowano warsztaty dla najmłodszych pod hasłem - Bądź Eko z EkoBotem!
- Podczas warsztatów dzieciaki dowiedziały się jak prawidłowo segregować śmieci, co zrobić z elektrośmieciami, gdzie należy je oddawać i jak wezwać elektro-śmieciarkę, która zabierze np. starą lodówkę. Po krótkim wykładzie odbyły się warsztaty plastyczne, na których przedszkolaki z plastikowych butelek i kawałków papieru zrobiły eko-robota. W ten sposób chcieliśmy im pokazać, że nie wszystkie odpady trzeba wyrzucać, bo część z nich można wykorzystać np. podczas zabawy – powiedziała prowadząca warsztaty Aneta Dereszewska.
Współorganizatorem warsztatów było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach.
- Chętnie włączamy się rożnego rodzaju wydarzenia, takie jak odbywający się właśnie Tydzień Eko, organizowany przez Politechnikę Śląską. Możemy wtedy zaprezentować naszym mieszkańcom to czym zajmujemy się na co dzień a także przekazać wiedzę na temat segregacji odpadów, bo choć w tej kwestii wiele się zmieniło na lepsze, to jednak są zagadnienia o których trzeba przypominać – mówiła Agnieszka Rożek z MPGK Katowice.

W warsztatach Bądź Eko z EkoBotem udział wzięły przedszkolaki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5 w Katowicach.
- Takie warsztaty jak te organizowane w ramach tego Tygodnia Nauki sprzyjają wychowaniu najmłodszych w poszanowaniu środowiska i najbliższego otoczenia. W naszym przedszkolu już najmłodsze grupy nabywają wiedzę jak i praktyczne umiejętności z zakresu ekologii – podkreśliła Magdalena Chrobot, nauczycielka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 5 w Katowicach.
- To ważne, aby uczyć dzieciaki od najmłodszych lat podstaw ekologii. Maluchy świetnie się bawiły i przy okazji wiele się dowiedziały. Warto uczestniczyć w takich warsztatach i dziękujemy Politechnice Śląskiej, że mogliśmy wziąć w nich udział – dodała Małgorzata Idasiak mama przedszkolaków Marka i Cezarego.

Podczas poniedziałkowych warsztatów dzieci, z odpadów zbudowały robota, poznały EkoBota, który opowiedział im co zrobić z elektrośmieciami. Na zakończenie spotkania odbyła się krótka wycieczka do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach, gdzie dzieciaki mogły zobaczyć, jak pracuje śmieciarka zbierająca odpady w mieście.
Pierwszego dnia Tygodnia Eko odbyły się także wydarzania skierowane do nieco starszego odbiorcy. Z udziałem reprezentantów Klubu Myśli Ekologicznej przygotowano dyskusję online pt. „Ekologia w edukacji – świadomość ekologiczna Polaków”.
Uczestnicy przedstawili pesymistyczne prognozy związane z edukowaniem społeczeństwa nt. zmian klimatycznych i środowiskowych.
- Problem w tym, że szkoła nie uczy, iż sytuacja planety jest krytyczna, że mamy tzw. czerwony alert na Ziemi i co jest jego przyczyną. Robi to grupa kilku nauczycieli-entuzjastów, ale system edukacji takiej wiedzy nie przekazuje – mówił prof. Piotr Skubała i podkreślił, że rozwiązaniem nie jest wprowadzenie jednego przedmiotu pn. edukacja ekologiczna. Wiedzy o sytuacji na Ziemi powinno się uczyć na wielu przedmiotach od wychowania fizycznego po język polski.
Wśród rozwiązań zaproponowanych podczas dyskusji, które miałyby wpłynąć na rozbudzenie świadomości ekologicznej nie tylko w szkołach, ale również wśród dorosłych jest zachęta do korzystania z kalkulatorów śladu ekologicznego czy bezpośredniego odczuwania skutków zmian klimatycznych poprzez kontakt z przyrodą.
- Co może dziwić, badania pokazują, że świadomość ekologiczna młodych jest mniejsza niż osób starszych. Widzimy to też w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, gdzie nieliczne osoby chcą się angażować w działania proekologiczne – dodał dr Ryszard Kulik.
Rozmowę z ekologami można odsłuchać na kanale YT Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Nietypowe Warsztaty Hasiomaszketnika odbyły się z kolei w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. – Hasiomaszkietnik to znaczy, że w górze odpadów poszukujemy smakołyków, czyli czegoś co ma wartość, co możemy przekształcić i nadać takiej rzeczy nowe życie. To jest nowy trend. Każdy z nas wytwarza dużo odpadów i aby ich nie składować i nie marnować, możemy przywracać je do ponownego użytku – np. robiąc z nich sztukę. I właśnie na tych warsztatach chciałyśmy pokazać młodym ludziom, że z odpadów można zrobić coś ciekawego – powiedziała dr hab. inż. Monika Czop, która prowadziła zajęcia.
Pierwszy dzień Tygodnia Eko zakończyły dwa wydarzenia, które odbyły się w Katowicach. Najpierw w Kato Science Corner kilkunastu uczestników wzięło udział w warsztatach Kuchnia roślinna Zero Waste, które poprowadził Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.
- Warsztaty złożone były z dwóch części – teoretycznej i praktycznej – tłumaczy Olaf Józefoski. - Rozmawialiśmy o zero waste, czyli ograniczaniu ilości odpadów. Opowiedziałem o tym, jak przechowywać jedzenie, aby się nie marnowało, a także chciałem zainspirować słuchaczy freeganizmem, czyli poszukiwaniem jedzenia nadającego się do spożycia na śmietnikach, najczęściej w kontenerach przy sklepach spożywczych.
Uczestnicy podzielili się w trakcie warsztatów swoimi doświadczeniami związanymi z ekologią, wegetarianizmem oraz weganizmem. Wspólnie z prowadzącym przygotowali również trzy proste posiłki – sałatkę ziemniaczaną, pastę z fasoli oraz mus bananowy.

Dzień zakończyło spotkanie „Wśród zielska” na Placu Rady Europy przed Biblioteką Śląską z Jackiem Hugo-Baderem, dziennikarzem i reportażystą, odwołującym się w swojej twórczości do ekologicznych wątków oraz fascynującym się kulturą krajów byłego Związku Radzieckiego.
- Mówią o mnie tropiciel lasów, włóczęga i te określenia mi się podobają. Uprawiam dziennikarstwo w stylu tropiącego psa, w chuligański sposób. Nie interesowały mnie nigdy oficjalne rozmowy i spotkania, na przykład z prezydentami, choć miałem taką możliwość. Chciałem po prostu szukać ciekawych historii.
W rozmowie z Bartłomiejem Majzelem, poetą i dziennikarzem radiowym, Jacek Hugo-Bader opowiedział o ekowrażliwości, ginącej przyrodzie oraz ludach koczowniczych. Na koniec kilkudziesięciu uczestników mogło także zadać pytania bohaterowi spotkania.
Tydzień Eko trwa do niedzieli, na niektóre warsztaty i spotkania są jeszcze wolne miejsca. Więcej informacji na stronie: https://program.miastonauki.pl/tydzien-eko.
Kuratorem wydarzenia jest dr hab. inż. Ewa Brągoszewska, prof. PŚ, producentem mgr inż. Ewa Głuszek.
