warsztaty z uczniami
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 25.11.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Rozpoczął się Tydzień Energii

Na Politechnice Śląskiej rozpoczął się Tydzień Energii. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Tydzień Energii poświęcony jest wielu aspektom wytwarzania i magazynowania różnych form energii.

- Energia napędza życie i wszystko wokół nas. Dzięki niej możemy funkcjonować jako ludzie, jako społeczeństwa, jako narody. Gdyby zabrakło energii w jakikolwiek sposób, czy ludzkiemu organizmowi, czy w państwie, to natychmiast odczulibyśmy to – powiedział dr inż. Krzysztof Rusin, jeden z koordynatorów wydarzenia.  

Podczas Tygodnia Energii zaplanowano zwiedzanie licznych laboratoriów nowoczesnych technologii energetycznych, panele dyskusyjne oraz sesje wykładowe.

- Zaczynamy na Wydziale Chemicznym oraz w Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej. Chcemy pokazać tę energię, która jest niewidoczna gołym okiem czyli taką, która powstaje w procesach chemicznych czy komórkowych. We wtorek powiemy o energii ludzkiego ciała. Na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach odbędą się wykłady dotyczące dietetyki, a w Pracowni siły i mocy mięśniowej, będzie można się przebadać. W środę zaplanowane są pokazy i Dzień Otwarty Laboratoriów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. Będziemy rozmawiali o nowoczesnych technologiach związanych z energią, energetyką czy wytwarzaniem i przechowywaniem energii. W czwartek z kolei, odbędzie Konkurs dla przyszłych inżynierek i inżynierów, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Piątek będzie poświęcony transformacji energetycznej oraz energetyce jądrowej. W weekend będziemy mówili o surowcach energetycznych, będą także pokazy i warsztaty związane z tymi surowcami. Tydzień Energii zakończy koncert fortepianowy w gliwickiej Szkole Muzycznej – zapowiada dr inż. Krzysztof Rusin.

na zdjęciu dzieci w laboratorium

Poniedziałkowe aktywności rozpoczęły się w Euro-Centrum w Katowicach, gdzie zaplanowano warsztaty pt. Jak walczyć o czyste powietrze? Na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej odbył się natomiast Dzień Otwarty Laboratoriów.

- Wydarzenia takie jak Tydzień Energii są świetną okazją, aby zarażać ludzi nauką. To ważne, aby uczyć się przez całe swoje życie, od przedszkolaka po seniora, ponieważ nauka otwiera umysł i wskazuje, jakie wybrać ścieżki swojego życia. Jest też ciekawą alternatywą na spędzanie wolnego czasu – podkreśla dr inż. Dawid Lisicki z Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii.

Laboratoria na Wydziale Chemicznym odwiedziły przedszkolaki oraz uczniowie szkół średnich i podstawowych.

- Podczas warsztatów dzieciaki dowiedziały czym jest energia cieplna, jak się wydziela w trakcie rozpuszczania różnych substancji – mówi dr inż. Adam Marek z Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii. – Takie zajęcia praktyczne dla uczniów są bardzo interesujące, bo w szkołach nie mają możliwości, aby przeprowadzać takie eksperymenty chemiczne. Mam nadzieję, że dzisiejsze warsztaty wzbudzą ich ciekawość oraz zainteresowanie chemią – dodał dr inż. Adam Marek.

Na zdjęciu laboratorium dwójka dzieci i naukowiec

Popołudniu w Centrum Biotechnologii odbyły się warsztaty: Mitochondria - energetyczne fabryki komórkowe.

- Podczas wykładu przedstawiliśmy zagadnienia związane z metabolizmem komórkowym – czyli komórki jako bioreaktory, jako centra energetyczne, które produkują niezbędną energię. Następnie w laboratoriach biologicznych, uczestnicy w hodowlach komórkowych, mogli zobaczyć jak rzeczywiście znaleźć te mitochondria.  Pokazaliśmy, jak można zrobić proste testy, które pokażą nam czy komórka jest w dobrej kondycji i czy potrafi produkować energię, czy niestety jest w jakiś sposób uszkodzona – powiedziała dr hab. n. med. Magdalena Skonieczna, prof. PŚ.

Szczegóły i haromonogram oraz rejestracja na wydarzenia w ramach Tygodnia Energii na stronie: Tydzień Energii | Europejskie Miasto Nauki 2024 KATOWICE.

Na zdjęciu wykład w sali

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie