Start - Aktualności - Trwa Ogólnopolska Konferencja Akademickich Biur Karier na Politechnice Śląskiej

Trwa Ogólnopolska Konferencja Akademickich Biur Karier na Politechnice Śląskiej
7 grudnia 2023 r. na Politechnice Śląskiej rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Akademickich Biur Karier. Biorą w niej udział przedstawiciele uczelni z całego kraju. Głównymi tematami wykładów i dyskusji są sprawy związane z koniecznością dostosowywania oferowanych usług biur karier do dynamicznie zmieniających się potrzeb studentów, doktorantów i pracodawców.
Ogólnopolska Konferencja Akademickich Biur Karier organizowane przez Politechnikę Śląską odbywa się pod patronatem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej i przewodniczący KRASP przywitał wszystkich gości konferencji, zwracając szczególną uwagę na przedstawicieli akademickich biur karier.
- Często nie docenia się roli pracowników tych jednostek, choć to oni odgrywają ważną rolę w kreowaniu kariery studentów i doktorantów. Akademickie Biura Karier są dziś pomostem pomiędzy studentami a przemysłem. Z jednej strony wiemy, że absolwenci muszą być dziś elastyczni, powinni być przygotowani na dostosowywanie się do zmian i dajemy im możliwości rozwoju w różnych kierunkach. Z drugiej strony musimy wiedzieć, jakie konkretne potrzeby mają przedsiębiorcy. Żeby uczyć tej praktycznej strony, nie tylko wiedzy teoretycznej, musimy budować współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym już na etapie szkół średnich, a potem studiów i za to odpowiadają biura karier – powiedział rektor Arkadiusz Mężyk.

Na potwierdzenie tych słów, rektor Politechniki Śląskiej przywołał najważniejsze inicjatywy i wydarzenia, takie jak targi pracy, które odbywają się tu regularnie – dwa razy w roku i przyciągają zarówno pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem absolwentów, jak i samych studentów czy też kandydatów na studia, którzy już w trakcie nauki dowiadują się, na jakich kompetencjach zależy przyszłym pracodawcom.
- Chcemy zwrócić dziś szczególną uwagę na rozwijanie kompetencji przyszłości. Nie chodzi tu tylko o kształcenie studentów, ale też doktorantów, którzy do tej pory byli kształceni pod kątem przyszłej pracy akademickiej. Rzeczywistość jest jednak taka, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce pracy na uczelni, w związku z czym muszą posiadać także inne kompetencje, które pozwolą im się odnaleźć także na rynku pracy, w biznesie – dodała dr Iryna Degtyarova, z Fundacji Rektorów Polskich.

Podczas konferencji będą prowadzone dyskusje o potrzebach studentów i pracowników naukowych, w tym osób, które z uwagi na niekorzystną sytuację społeczną, wymagają szczególnego wsparcia m.in. uchodźców z Ukrainy i innych studentów zagranicznych, a także osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Konferencji będzie także towarzyszyć dyskusja dotycząca sytuacji kobiet w świecie nauki oraz na rynku pracy, z uwzględnieniem wynagrodzeń i zajmowanych stanowisk.
W konferencji biorą udział osoby, które pracują w biurach karier, ale z drugiej strony także ci, którzy już korzystają albo zamierzają skorzystać z ich usług.
- Dzięki temu, że trafiłam do Biura Karier Studenckich na Politechnice Śląskiej, spełniłam swoje marzenia. Zaraz po przyjeździe do Polski, to właśnie tu dostałam pomoc w zrobieniu kursów językowych zarówno z języka polskiego jak i angielskiego, a potem dostałam kolejną wielką szansę. Zrobiłam kurs menedżerski, do tego łączę to ze studiami informatycznymi, więc wiem, że zdobędę tu kwalifikacje, które przydadzą mi się bardzo w przyszłej pracy zawodowej – powiedziała Mariia Hrytsenko, studentka Politechniki Śląskiej z Ukrainy.

Relacja z konferencji: