Na zdjęciu widać uczestników Staff Week na Politechnice Śląskiej
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 14.06.2023

Trwa International Staff Training Week

Od 12 czerwca na Politechnice Śląskiej odbywa się międzynarodowa konferencja International Staff Training Week. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Dział Współpracy z Zagranicą oraz Studium Języków Obcych i bierze w nim udział około 50 gości z całego świata.

Od poniedziałku przedstawiciele uczelni z całego świata biorą udział w wykładach, warsztatach i spotkaniach integracyjnych podczas International Staff Training Week na Politechnice Śląskiej. To czwarta edycja tego wydarzenia.

- Po każdej kolejnej edycji otrzymujemy informację zwrotną od naszych uczestników z propozycjami kolejnych tematów do omówienia podczas następnych takich spotkań. W tym roku dyskutujemy o edukacji wysokiej jakości rozumianej jako cel zrównoważonego rozwoju. Podczas debat skupiamy się wokół zagadnienia, w jaki sposób uczenie się oparte na projektach międzynarodowych i krajowych umożliwi naszym studentom pozyskanie takiej wiedzy i kompetencji, które są niezbędne do funkcjonowania w XXI wieku, do poruszania się w tej niezwykle skomplikowanej rzeczywistości – mówiła dr Małgorzata Rachwalska-Mitas, dyrektor Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej.

W dyskusji biorą udział przedstawiciele środowiska naukowego z różnych części świata. To pracownicy administracyjni i naukowi z Albani, Algerii, Bośni i Hercegowiny, a także odległego Mozambiku, Libii czy Jordanu. Wykłady z kolei prezentowane są przez reprezentantów Finlandii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii, Australii i Japonii. To pozwala na zderzenie różnych punktów widzenia na aspekt edukacji przyszłości.

- W gronie uczestników są zarówno pracownicy działów współpracy zagranicznej, ale też pracownicy naukowi, którzy są zainteresowani telekolaboracją, czyli współpracą międzynarodową na odległość. Chcemy podzielić się wiedzą, jak taką współpracę prowadzić sprawnie w różnych częściach świata – dodał Grzegorz Kłapyta, dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą Politechniki Śląskiej.

Efektem ma być w przyszłości możliwość realizowania wspólnych projektów m.in. w zakresie klimatu, czemu poświęcono część dyskusji.

- Każdy kraj ma inne doświadczenia w tym zakresie. Warto czerpać wzorce, jak inni radzą sobie z tym problemem. Wszyscy widzimy, jak zmienia się klimat, jak zmieniają się pory roku. Jako naukowcy nie możemy być temu obojętni – zaznaczył dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. infrastruktury i promocji Politechniki Śląskiej. – Ochrona klimatu to tylko jeden powód by nawiązywać kontakty międzynarodowe. Takie wydarzenie jak International Staff Training Week czy działania w ramach EURECA PRO służą temu, żebyśmy podnosili jakość naszej dydaktyki i efekty działalności naukowej – dodał prorektor Trawiński.

Spotkanie jest doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów. Poza wydarzeniami merytorycznymi, jest także czas na integrację. Uczestnicy brali udział w wycieczce do Pałacu w Koszęcinie. Spędzali wspólnie czas podczas spotkania w Mrowisku, a w planie jest także integracja przy grillu.

Wydarzenie potrwa do 16 czerwca.

prorektor Tomasz Trawiński przemawia do gości ITSW

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie